Секуляризація (Secularization) – це процес переходу культури від релігійних цінностей, до світських (нерелігійних) взаємовідносин. У соціології, цей термін використовують для опису тих спільнот, які постійно модернізуються та починають відходити від релігії, як керівного принципу. Сам термін «СЕКУЛЯРИЗАЦІЯ», походить від латинського слова «saecularis», що буквально перекладається як: світський або мирський.
Що таке СЕКУЛЯРИЗАЦІЯ — поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Секуляризація — це процес, при якому суспільство, в процесі своєї життєдіяльності керується світськими нормами та законами, а не релігійними поглядами та догматами. При цьому, різні релігійні діячі та церкви як такі, втрачають свій вплив на суспільство.
Слід зазначити, що термін «Секуляризація», не має чіткого та однозначного визначення, оскільки з плином часу, він досить часто видозмінювався та набував нових смислів. Проте зараз, найчастіше термін використовують у наступних контекстах:
- Секуляризація або секуляризація земель — це процес вилучення землі або іншої власності у церкви та передача її в розпорядження нерелігійних організацій.
- Секуляризація суспільства, держави — це процес звільнення від релігійного впливу у всіх сферах життєдіяльності.
Процес та політика секуляризації.
Говорячи про політику секуляризації, в першу чергу слід відзначити, що це досить гаряча тема для обговорення в усьому світі. Річ у тому, що навіть попри вагому переконливість соціологічної теорії секуляризації, далеко не всі країни готові впроваджувати або сприяти цьому процесу.
Теорія секуляризації говорить, що з розвитком людського інтелекту, науки та технологій, релігії стають застарілими і порожніми. По суті, вони втрачають своє соціальне значення та не повинні впливати на життя світського суспільства.
Так, наприклад, багато мусульманських країн повністю відмовляються від політики секуляризації, і вибудовують виключно релігійні громади. Варто відзначити, що це не завжди шкодить розвитку самої держави. Як приклад, можна навести Саудівську Аравію, яка показує досить високий рівень життя та розвитку в цілому. Проте подібних держав з розвиненою економікою не так вже й багато, що по суті підтверджує сенс теорії.
Що стосується немусульманського світу, то тут процес секуляризації розвивається досить стрімко. Вплив релігії в багатьох країнах поступово знижується, поступаючись місцем науці, світській моралі, та встановленим в суспільстві законам. Природно, що прямого тиску або викорінення релігійних інститутів не відбувається, але йде чітке розмежування між духовним і громадським життям.
Процес секуляризації виражається в наступних діях:
- Чітке розмежування політики (держави) та релігії;
- Виключення пільг або інших преференцій для релігійних організацій;
- Відсутність сприяння з боку держави щодо релігійної діяльності (в плані економіки, права, соціальної підтримки і так далі).
У підсумку про Секуляризацію.
У підсумку можна сказати, що секуляризація — це досить корисний процес для сучасного суспільства. Особливо, це помітно в тих державах, де присутня безліч релігійних течій. Річ у тому, що якщо держава та релігія не стикаються, а суспільство живе виключно за світськими законами, то і конфліктів на релігійному підґрунті стає набагато менше. У свою чергу, це позитивно позначається на всіх аспектах життєдіяльності та розвитку держави в цілому.