Референдум – це процес прямого волевиявлення народу, який здійснюється безпосередньо шляхом особистого голосування, а не через обраного представника.
Що таке РЕФЕРЕНДУМ — поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Референдум — це форма голосування, під час якого громадяни напряму висловлюють свою думку щодо важливого питання або законопроєкту. На референдумі виборці відповідають “за” або “проти” певної пропозиції, що дозволяє державі врахувати волю народу з конкретного питання.
Референдуми можуть стосуватися змін у конституції, вирішення територіальних суперечок, питань суверенітету або інших значущих рішень для країни. Це один із механізмів прямої демократії, коли громадяни безпосередньо впливають на рішення держави.
Референдуми в різних формах є поширеною процедурою для вирішення місцевих, регіональних або національних питань. Як правило, до такого заходу волевиявлення вдаються в тих випадках, коли виникає важливе і гостре питання, що вимагає безпосередньої оцінки від населення.
Зазвичай референдуми організовуються за ініціативою уряду, але іноді вони можуть проводитися на вимогу громадян. Це означає, що громадянин або група громадян має право подати петицію з вимогою про проведення референдуму з приводу того чи іншого питання. Слід зазначити, що як проведення самого референдуму, так і його порядок, регламентується законодавством конкретної країни. Існують країни, в яких взагалі відсутня законодавча можливість проведення будь-яких референдумів. Як правило, можливість проведення референдуму свідчить про демократичну спрямованість уряду країни.
Вимоги до референдуму.
Важливим фактором є підхід і законні рамки щодо ініціації і проведення референдуму. Як правило, подібні способи волевиявлення мають дуже довгий період підготовки. Це зроблено спеціально для того, щоб всі громадяни змогли ознайомитися з агітацією і аргументацією прихильників і противників певного рішення. При цьому, уряд не втручається і не обмежує свободи однієї чи іншої сторони.
Визнання результатів референдуму регулюється законами держави. Іноді, для того, щоб вважати результат позитивним, досить простої більшості позитивних відповідей. Іноді, для цього повинен бути конкретний відсоток. Також, слід відзначити такий важливий фактор, як явку громадян. Для того щоб референдум вважався таким, що відбувся, явка повинна відповідати встановленим законом нормам.
Всі «за» і «проти».
Прихильники референдумів стверджують, що сама можливість прямого волевиявлення народу, гарантує можливість впливу на процеси в державі. Критики, зазвичай апелюють до таких понять як компетентність громадян і можливість маніпуляцій соціальними настроями. Виходячи з вищесказаного, можна зрозуміти, що референдуми, це корисний інструмент у формуванні демократичного суспільства. Але і підводних каменів в ньому вистачає.