Раритет – це щось цінне через свою рідкість; незвичайна річ, яка рідко зустрічається; дефіцитна, недоступна річ.
Що таке РАРИТЕТ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Раритет – це щось рідкісне. Рідкісні предмети викликають цікаву чарівність. Химерна різноманітність предметів, які вважаються раритетними, активно шукають і збирають, вивчають та каталогізують, купують і продають.
Компоненти раритету:
- рідкість
- дефіцитність
- незвичайність
- ексклюзивність
- цінність
- недоступність
Отже, чи раритетним є предмет, залежить від того, наскільки часто він зустрічається, наскільки він незвичайний, чи легко його дістати, а також від ринкового попиту на цей товар. Наприклад, в 1980-х роках видобуток кріоліту, використовуваного при переробленні алюмінієвої руди, було зупинено, тому що залишки запасів були занадто малі, щоб виправдати витрати на видобуток. Він став недоступним, а ми просто перейшли на синтетичний замінник. Кріоліт став раритетним, в першу чергу, через свою недоступності. Таким чином, рідкість стає більше питанням доступності, ніж реальних фізичних резервів.
Походження слова «раритет».
Слово rarite в значенні «тонкість, пористість» вперше з’явилося на початку 15 століття. У 1550-і роки воно набуло значення «нечисленність, стан незвичності», походячи від французького rarité і безпосередньо від латинського raritas «тонкість, рихлість текстури; нечисленність ». Значення «рідкісна річ або подія, цінне за рідкість або незвичайна якість» виникло в 1590-их роках.
Приклади раритетів:
- Монети (наприклад, «Подвійний орел» 1849 року нині є найбільш рідкісною і найдорожчою монетою у світі, її оціночна вартість складає близько 20 мільйонів доларів; один з решти примірників дбайливо зберігається в Національній нумізматичній колекції Смітсонівського інституту в США);
- Марки (наприклад, марка Британської імперії «Восьмикутний шилінг», випущена в 1854 році, розписана вручну індійською тушшю);
- Кулінарні делікатеси (алмасска ікра, чорний кавун, гриби мацутаке та інші);
- Старовинні речі, предмети лакшері та колекціонування (900-річна чаша для миття щіток Ru Guanyao, кишеньковий годинник Patek Philippe Supercomplication, перлове намисто Елізабет Тейлор La Peregrina від Cartier і інші);
- Зникаючі види екосистем (дикий двогорбий верблюд, гігантська панда, ключове дерево-кактус і інші);
- Унікальні місця на планеті (наприклад, Чорнобиль).
Ринки творів мистецтва, монет та інших предметів колекціонування, кулінарних делікатесів і екологічний туризм говорять про те, що споживачі цінують рідкість багатьох речей і місць. Є багато випадків, коли споживачі готові платити більше за незвичайні товари або унікальний досвід. Наприклад, рідкісні марки та монети зазвичай продаються за високою ціною на аукціонах. Виробники предметів розкоші культивують ауру ексклюзивності, продаючи свою продукцію за вищою ціною в порівнянні з функціонально еквівалентними замінниками. Сафарі та інші експедиції підходять для туристів, охочих побачити та сфотографувати екзотичних тварин що рідко зустрічаються.
Поняття «раритет» в економіці.
Економічна концепція цінності раритету (рідкості) заснована на уявленні про те, що споживча цінність залежить від сукупного рівня споживання всіх споживачів. Перше формальне трактування споживчої оцінки товару було запропоновано Лейбенштейном (1950), який розглядав поведінку «снобів», чий попит на товар зростає зі зменшенням сукупного споживання. Крім того, поняття «раритету» тісно пов’язано з концепцією демонстративного споживання, коли споживачі купують дорогі товари, які свідчать про багатство і статус.
Раритет в екологічній спільноті.
Поняття «раритет» має кілька загальновживаних термінів, але в лексиконі природоохоронної біології, раритет (рідкість) виду ґрунтується на розповсюдженні чи чисельності.
Раритет в екосистемі – це поточний статус існуючого організму, який обмежений або за чисельністю, або за площею поширення до рівня, який явно нижче, ніж у більшості інших порівнянних організмів.
Практично у всіх екологічних спільнотах по всьому світу більшість видів представлено декількома особинами, а більшість особин походять тільки від декількох найбільш поширених видів. Розуміння механізмів, що призводять до утворення кількох звичайних і багатьох рідкісних видів має велике практичне значення для науки про збереження, оскільки використання екосистем людиною може сильно вплинути на характер поширеності та рідкості видів. Серед безлічі екологічно подібних видів, ті, які є рідкісними, матимуть більший ризик зникнення, ніж звичайні. Через це природоохоронна наука зайнялася виявленням раритетних видів, схильних до ризику, і зосередженням зусиль щодо збереження тих, які, швидше за все, будуть втрачені.
Що може стати раритетом в найближчому майбутньому.
Деякі з наших найулюбленіших пристроїв, наприклад, смартфони, комп’ютери та медичне обладнання, покладаються на багатий список елементарних інгредієнтів. Тільки мобільні телефони містять від 60 до 64 елементів. Багато з цих металів присутні в незначних кількостях, але вони дуже важливі для роботи сучасних пристроїв, наприклад, так звані «рідкоземельні елементи», які японці називають «насінням технологій». Цей клас матеріалів став предметом особливої уваги, оскільки вони є життєво важливим компонентом смартфонів, гібридних автомобілів, вітряних турбін, комп’ютерів і т. д. Китай, що виробляє близько 90% рідкоземельних металів у світі, стверджує, що його рудники можуть вичерпатися всього через 15- 20 років. Точно так же, якщо попит на індій збережеться, деякі вчені говорять, що він зникне приблизно через 10 років; платина – через 15 років; і срібло – через 20 років.