Патріотизм — це термін, що застосовується для опису почуття любові та відданості своєму народові, нації, країні або спільноті. Сам по собі, термін патріотизм є дуже широким та неоднозначним. Він охоплює цілу масу різних почуттів та аспектів, про які ми поговоримо нижче.
Що таке ПАТРІОТИЗМ — поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Патріотизм — це любов до своєї країни, своєї нації і своєї культури.
Як правило, патріотизм включає в себе такі основні аспекти як:
- Особлива прихильність до своєї країни;
- Почуття особистої ідентифікації з країною;
- Особлива турбота про добробут країни;
- Готовність жертвувати собою, щоб сприяти добробуту країни.
В деякому відношенні, патріотизм це певний соціальний і моральний принцип, який викликає у людини почуття прихильності до своєї країни. Він викликає почуття гордості за свою націю, країну або культуру.
Основа і суть Патріотизму.
Як вже стало зрозуміло з самого визначення, основою або суттю патріотизму служить самовіддана любов і прихильність до своєї країни.
«Але, чи так це добре, і навіщо власне потрібен патріотизм?» Відповідь на це питання досить складна і неоднозначна. Річ у тому, що, якщо покладатися на фундаментальні праці різних дослідників даного явища, можна виявити що вони розділилися на два табори.
- Одні стверджують, що патріотизм — це дуже позитивне явище здатне розвивати і зміцнювати державу, підтримувати та зберігати її культурні традиції та звичаї.
- Інші стверджують, що подібна прихильність до своєї держави і конкретно своєї культури сприяє розвитку надмірно націоналістичних і ксенофобських настроїв, які не особливо в’яжуться з демократичної концепцією.
Про зв’язок патріотизму і націоналізму ми поговоримо пізніше, а зараз продовжимо розвивати відповідь на поставлене вище питання. Так ось, якщо абстрагуватися від вже сформованих точок зору, можна сказати, що всі заяви прихильників, і противників патріотизму по-своєму мають рацію. Річ у тім, що в самій ідеї любові до своєї країни немає нічого поганого, але все повинно бути в міру і йти, так би мовити, від серця. Але, історія знає безліч прикладів, коли подібна любов до батьківщини мутувала в фанатизм під впливом пропаганди і маніпуляцій з народною свідомістю. Патріотизмом часто виправдовували багато військових і інших злочинів. Таким чином, можна сказати, що патріотизм крім усього іншого, це ще й чудовий інструмент для управління масами. Так ось, відповідаючи на поставлене вище питання можна сказати, що патріотизм — це дуже позитивне явище в розумних межах, яке потрібно для збереження і розвитку окремих держав націй і культур.
Патріотизм і націоналізм — в чому різниця?
Дійсно, крім того, що ці два терміни досить часто використовуються разом, а іноді і підмінюють один одного, між ними існує різниця. Основні відмінності в даних поняттях полягають в тому, що:
Націоналізм — це любов саме до своєї нації, своєї культури, і своїх традицій, а патріотизм — це любов до країни в цілому. Включаючи все населення, всі національні меншини зі своїми культурними особливостями.
Варто відзначити, що в реальному житті ці поняття дійсно досить часто переплітаються, оскільки патріоти в більшості випадків є націоналістами, хоча це не є правилом.
У підсумку, хотілося б відзначити, що, хоча патріотизм за великим рахунком штука хороша, але завжди варто думати своєю головою і розуміти звідки походить ця сама любов і прихильність до батьківщини. Чи є вона обґрунтованою і заслуженою, чи просто нав’язаної засобами масової інформації та політикою держави.