Культура скасування (англ. Cancel culture, call-out culture) – це відмова в підтримці (ігнорування, виключення) публічних діячів і компаній після порушення ними загальноприйнятих моральних стандартів або принципів.
Простими словами Культура скасування — це публічне засудження та ізоляція від суспільства тих, кого вважають порушниками соціальних норм.
Поширення сленгового терміну «культура скасування» (cancel culture) відноситься до середини 2010-х років і зазвичай приписується Black Twitter, який часто використовував слово «cancel» для обговорення питань дискримінації та расизму. Коли це поняття було вперше використано серед молоді в Інтернеті, «скасування» була способом сказати: «Я з тобою покінчив».
Зазвичай вважається, що знаменитостей або публічних особистостей «скасовують» після того, як виявляється, що вони зробили щось неприйнятне. Культура скасування передбачає
Культура скасування може торкнутися всіх: від людей з найбільшою кількістю грошей і привілеїв в нашому суспільстві, яких скасовують за те, що інші вважають неприйнятним, до звичайних людей, які втрачають роботу через відносно незначні проступки.
Культура скасування та ідея скасувати когось працює за такою схемою:
В останні кілька бурхливих років ідея про те, що людину можна «скасувати» («виключити»), тим самим забороняючи їй мати значну суспільну платформу або кар’єру, стала предметом поляризованих дискусій.
У 2019 наростала негативна реакція на культуру скасування. Критика культури скасування заснована на відчутті, що люди занадто прагнуть зруйнувати життя через помилки, зроблені багато років назад. Виникає відчуття, що соціальні мережі сьогодні контролюють все, в тому числі стандарти політичної коректності. Культура скасування стала просто способом відкинути будь-якого, з ким ви не згодні, або того, хто зробив щось, що вам не сподобалося. Її філософія в тому, що будь-кого можна критикувати за те, що він висловлює свою думку, що люди занадто вразливі, а найменше порушення може бути фатальним. Колишній президент США Барак Обама особливо розкритикував токсичну культуру скасування, стверджуючи, що прості судження в соціальних мережах не є істинним громадським активізмом. Дональд Трамп порівняв її з тоталітаризмом.
Інші, тим часом називають культуру скасування неефективною, адже люди все ще слухають музику Майкла Джексона, а він же був звинувачений в сексуальному насильстві та жорстокому поводженні з дітьми. Кантрі співак Морган Валлен зіткнувся з критикою після того, як його зловили за расовими образою на камеру. Деякі радіостанції вирішили припинити грати його пісні, проте, вони піднялися в чартах Spotify, а продажі його альбомів і кількість передплатників в соціальних мережах злетіли до небес. Поки що його кар’єру точно ніхто не «скасовував».
Є і ті, хто протестують проти назви «культура скасування», стверджуючи, що її неправильно розуміють, а єдиною її метою є спроби змусити людей відповідати за свої дії.