Гідропоніка – це практика вирощування рослин без ґрунту, використовуючи у якості поживного середовища різні насичені корисними речовинами розчини. Іноді, у якості штучного ґрунту можуть використовуватися різні суміші на основі кори або соломи.
Простими словами, Гідропоніка – це спосіб вирощувати різноманітні рослини, не висаджуючи їх в землю. Замість цього, їх коріння поміщається в поживний, спеціально підібраний під конкретну рослину розчин. Таким чином, відпадає необхідність у великих посадкових площах для отримання необхідного врожаю, оскільки рослини можна вирощувати, створюючи своєрідні «багатоповерхівки». У таких випадках, ферму забезпечують штучним джерелом світла. Більш того, вирощені таким чином рослини, як правило, є більш здорові та дозрівають набагато швидше.
Гідропонне вирощування, є альтернативою більш традиційному процесу вирощування рослин у ґрунті. Використовуючи системи, засновані на вирощуванні рослин шляхом подачі води наповненої поживними речовинами, значно прискорює виробництво продукції. Фрукти та овочі достигають набагато швидше, а також значно збільшується врожайність самих рослин. Хоча концепція зустрічалася з деякою часткою підозри в минулі роки, гідропонне землеробство, сьогодні користується великою повагою.
Геніальність гідропоніки – це здатність безпосередньо годувати кореневу систему швидко та правильно. Вода, що протікає через різні типи гідропонних систем, наповнена правильним балансом поживних речовин, що у свою чергу, стимулювати швидке зростання. Водночас, коренева система піддається впливу великої кількості кисню, що допомагає їй ефективніше поглинати необхідні поживні речовини. І саме це, допомагає рослинам швидко дозрівати та приносити плоди швидше, ніж при вирощуванні з використанням традиційних методів.
Крім перерахованих вище плюсів, потрібно відзначити ще одну перевагу гідропоніки – відсутність бур’янів і відповідно пестицидів.
Вода, яка використовується для подачі поживних речовин у кореневі системи, може постійно перероблятися. Це означає, що для підтримки гідропонного саду можна використовувати значно менше води. Оскільки ґрунту немає, немає ніяких побоювань щодо ерозії. Продукція що випускається, практично не містить пестицидів та інших хімічних речовин, оскільки вони не потрібні для боротьби зі шкідниками та бур’янами. Таким чином, використання даної технології, значно скорочує шкідливий вплив людини на екологію.
Існує кілька різних моделей що використовуються у гідропонному господарстві:
Крім цих технологій, існують і інші методики, такі як крапельна система та система аеропоніки, в якій харчування відбувається за рахунок живильного туману.
Ці та інші варіанти гідропонного садівництва, дозволяють швидко вирощувати овочі та інші рослини, без необхідності використання великої ділянки ґрунту для посадки. Як засіб виробництва їжі, для планети з постійно зростаючим населенням, гідропонне садівництво має великі перспективи у майбутньому.