Гетерохромія (Heterochromia) – це рідкісний анатомічний стан, викликаний дисбалансом рівня меланіну в організмі, в результаті чого, ми можемо спостерігати людей і тварин з райдужними оболонками різного кольору.
Простими словами, Гетерохромія – це коли у людини або тварини очі різного кольору, повністю або частково. Дане явище досить рідкісне у людей, але все ж, іноді можна зустріти людину, у якої одне око, наприклад, зелене, а інше каре.
Як вже було сказано у визначення терміну, саме меланін є ключовим фактором в результаті чого виникає гетерохромія. Тому, для повного розуміння процесу, слід розібратися в тому, що являє собою цей меланін та навіщо він потрібен.
Меланін – це хімічний пігмент властивий практично всім живим істотам, природно включаючи людей, тварин і рослини. Простими словами, це речовина, що відповідає за формування кольору у шкіри, волосся, і в нашому випадку – райдужної оболонки очей. Чим вище його вміст, тим більш вираженим виходить колір.
Багато хто помічав, що при народженні, у більшості немовлят, як правило – очі блакитні. Це пов’язано з тим, що гени, які відповідають за регуляцію меланіну, ще не включилися, так би мовити, в роботу повністю і вміст пігменту ще дуже низький. Згодом кількість меланіну приходить в ті параметри, які закладені в генетичній схильності дитини, і колір очей змінюється.
Згідно з численними проведеними дослідженнями, спочатку у всіх людей на планеті, був всього лише один колір очей – карий. Вже через певний час, в результаті різних мутацій, ми отримали інші кольори та відтінки райдужних оболонок.
Ще більш цікавим фактом, є те, що всі люди з блакитними очима є в певному сенсі родичами. Якщо точніше, то у них всіх існує один загальний предок, у якого з’явилася дана мутація. Згідно з дослідженнями, це сталося приблизно 6 – 10 тисяч років тому у Причорноморському регіоні. Погодьтеся, що це дійсно дивно, як така маленька мутація, поширилася та вплинула на все людство.
Гетерохромія проявляється в одній з трьох форм:
Секторальна гетерохромія – це коли у людини на поверхні райдужної оболонки ока, присутня своєрідна пляма іншого кольору.
Центральна гетерохромія – це коли центральна частина райдужної оболонки ока, має колір, що відрізняється від кольору зовнішньої області. Дану аномалію прийнято називати «котячими очима».
Повна гетерохромія – це коли очі абсолютно розрізняються за кольором. Наприклад, одне зелене, а інше блакитне. Дана форма дуже часто зустрічається у тварин таких як кішки та собаки.
У випадку з гетерохромією, то дане явище заведено класифікувати за часом, коли вона була виявлена. З цього робиться висновок, до якого типу вона належить, вродженого чи набутого. Більшість випадків, є спадковими та можуть бути пов’язані з вродженим синдромом. Інші придбані та викликані травмою чи хворобою.
Вроджені випадки, зазвичай не викликають серйозних побоювань, оскільки це може бути всього лише сімейна та спадкова домінантна риса, яка визначається рядом генів. У таких випадках, це не обіцяє людині проблем зі здоров’ям. Але, про всяк випадок, медики рекомендують перевіритися у фахівців.