Ейджизм — це форма дискримінації конкретної людини або групи осіб за ознакою їх віку.
Що таке ЕЙДЖИЗМ — поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Ейджизм — це дискримінація або упереджене ставлення до людей, засноване на їхньому віці.
Так, наприклад, люди похилого віку не можуть знайти собі гідну роботу, оскільки роботодавець схильний набирати тільки молодих співробітників.
Сам по собі, термін «Ейджизм» був придуманий в 1969 році Робертом Батлером, який порівнював дискримінацію літніх людей з дискримінацією за ознакою статі, віросповідання або етнічної приналежності. Він висловив надію на те, що, створивши конкретний термін для обговорення вікової дискримінації, він зможе створити резонанс в суспільстві та спонукати його до розв’язання даної проблеми.
Досить часто, цей термін застосовується щодо дискримінації саме літніх людей, але це в корені не вірно. Річ у тому, що ейджизм базується на стереотипних думках, так само як і расизм, сексизм та інші прояви ксенофобії. А це значить, що в категорію дискримінованих можуть потрапити як літні, так молоді люди. Так, наприклад, на роботу можуть не брати молодих людей, мотивуючи це тим, що вони ще занадто юні та безвідповідальні, а значить не зможуть бути продуктивними співробітниками.
Основні види ЕЙДЖИЗМУ.
Як ми могли зрозуміти з наведених вище прикладів, сам по собі ейджизм дуже неоднорідний і існує в декількох варіаціях. У сучасному науковому співтоваристві заведено ділити цю форму вікової дискримінації на наступні основні види:
- Едалтизм (adultism) – це ситуація коли перевага віддається старшим людям, а молодь вважається ще незрілої та до них ставляться як до дітей;
- Джейнізм (jeunism) – в такому випадку дискримінації піддаються люди похилого віку;
- Едалтоцентризм (adultcentricism) – це завищений егоцентризм у дорослих;
- Ювенальний ейджизм (juvenile ageism) – це ситуація коли на рівні державних інститутів відбувається дискримінація неповнолітніх в цілому;
- Геронтократія (gerontocracy) – це коли влада і вплив у країні належить людям похилого віку.
Насправді проблема ЕЙДЖИЗМУ, це досить складна і неоднозначна тема. Річ у тім, що багато стереотипів пов’язані з тим чи іншим видом дискримінації за віком, мають під собою цілком конструктивну основу. Так, наприклад, очевидним фактом є те, що молоді люди більш енергійні та здатні більш активно виконувати поставлені завдання. Вони швидше навчаються новому і пристосовуються у мінливому навколишньому середовищі. Проте на боці старших людей, є вже багатий досвід і знання. Вони більш відповідальні та серйозно підходять до роботи. З цих прикладів видно, що свої плюси є в обох вікових категоріях, але в кожному відношенні слід враховувати і індивідуальність людини. Всі люди різні. Є активні та дуже просунуті в сучасних аспектах літні люди. Є дуже відповідальні та розумні молоді люди. Так що, з огляду на подібні приклади, вельми нерозумно упереджено ставиться до людини базуючись тільки на її віці.