Деменція – це термін, який використовується для опису симптомів, що характеризуються поведінковими змінами та втратою когнітивного і соціального функціонування.
Що таке ДЕМЕНЦІЯ – поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Деменція – це не якесь певне захворювання, а всього лише термін, який використовується для опису різних психічних дегенеративних станів людини, таких як хвороба Альцгеймера, хвороба Паркінсона та інших.
Досить часто, цей термін можна почути в такому варіанті використання як: стареча деменція – це пов’язано з тим, що від деменції переважно страждають люди похилого віку. Так, приблизно у 5% людей, у віці 65 років, з великою часткою ймовірності можуть проявитися симптоми якогось захворювання, що входить під визначення деменції. У віці приблизно 90 років ризик розвитку деменції в 50 разів вище в порівнянні з тими ж 65 років. Саме завдяки такому зв’язку захворювань і віку людини, іноді деменцію називають – старечим слабоумством. Але, слід зазначити, що хоч раніше і була поширена думка про те, що деменція, це природний процес старіння, зараз дане твердження вважається вкрай невірним. В даний момент встановлено багато захворювань, які викликають дегенеративні порушення. Деякі симптоми вдається усунути при належному лікуванні, а деякі, поки що не піддаються лікуванню.
Симптоми та ознаки Деменції.
Оскільки ми розібралися з тим, що деменція, це не якесь певне захворювання, а загальний термін, то і симптоми будуть відрізнятися в залежності від наявності того чи іншого конкретного захворювання. Умовно, симптоми можна розділити на 2 групи, це когнітивні і психологічні зміни.
Когнітивні зміни при деменції:
- Втрата пам’яті;
- Труднощі при спілкуванні, які виражаються в побудові речень або пошуку необхідних слів, нерозбірлива мова;
- Труднощі при вирішенні простих або складних завдань;
- Проблеми з плануванням та загальною організацією;
- Проблеми з координацією та функціями, пов’язаними з пересуванням;
- Сплутаність думок та дезорієнтація.
Психологічні зміни при деменції:
- Значні зміни в особистості людини;
- Депресія або апатія;
- Тривожність та параноя;
- Недоречна та непередбачувана поведінка;
- Галюцинації.
Причини та стадії деменції.
Загальною й основною причиною деменції є пошкодження нервових клітин головного мозку в результаті тих чи інших процесів, викликаних захворюванням. Також слід зазначити, що причиною для виникнення ознак деменції можуть стати такі фактори як: часті черепно-мозкові травми, алкоголізм та наркоманія (що власне не прив’язане до віку людини).
Умовно, деменцію заведено розділяти на 4 стадії:
- М’який когнітивний розлад. На даній стадії спостерігається загальна, але не критична забудькуватість;
- Легка стадія деменції. В даному випадку, люди відчувають когнітивні порушення, що впливають на повсякденне життя. Симптоми включають втрату пам’яті, плутанину, зміни особистості, труднощі при плануванні та виконанні завдань;
- Середня стадія деменції. В даному випадку, повсякденне життя стає більш складним, і людині може знадобитися додаткова допомога. Симптоми схожі з легкою стадією, але вони набагато сильніші. Спостерігаються значні зміни в особистості, людина стає більш нервовою і підозрілою. Можливі проблеми зі сном;
- Важка деменція. На цьому етапі, людина може втратити здатність спілкуватися та виконувати будь-які самостійні дії, що вимагає постійного догляду та спостереження за нею.
До основних причин деменції відносяться:
- Хвороба Альцгеймера – це найпоширеніша причина деменції. За різними даними від 60% до 80% випадків деменції викликані саме цим захворюванням.
- Судинна деменція – це коли проблеми, викликані порушенням кровопостачання головного мозку.
- Змішана деменція – це коли у пацієнта спостерігається хвороба Альцгеймера і судинна деменція.
У молодому віці, причиною виникнення деменції можуть стати вірусні захворювання, алкоголізм, наркоманія та черепно-мозкові травми.
Ускладнення при деменції.
- Проблеми особистої безпеки. Деякі повсякденні ситуації можуть представляти проблеми безпеки для людей з деменцією, включаючи водіння, приготування їжі і самостійні прогулянки.
- Нездатність виконувати завдання самообслуговування. По мірі розвитку захворювання, людина повністю втрачає можливість виконувати найпростіші дії по самостійному догляду за собою. Досить часто, на пізніх стадіях деменції, пацієнтів поміщають у хоспіс, де за людиною доглядає медперсонал.
- Труднощі зі споживанням їжі та небезпека задухи. Труднощі з ковтанням, збільшують ризик пацієнта задихнутися.
- Смерть. Пізня деменція призводить до коми та смерті, часто від інфекції.
Фактори, на які неможливо вплинути, щоб знизити ризик виникнення деменції:
- Вік. Ризик зростає з віком, особливо після 65 років.
- Спадковість. Якщо в сімейній історії спостерігалися подібні захворювання, то є ризик, що генетичні мутації можуть проявитися і у нащадків.
- Синдром Дауна. У багатьох людей з синдромом Дауна, спостерігається ранній розвиток хвороби Альцгеймера.
Фактори, на які можна вплинути, щоб знизити ризик виникнення деменції:
- Вживання алкоголю. Якщо ви п’єте велику кількість алкоголю, ризик розвитку деменції підвищується. Однак, деякі дослідження показали, що помірне споживання, може мати захисний ефект.
- Серцево-судинні фактори ризику. До них відносяться високий кров’яний тиск (гіпертонія), високий рівень холестерину, накопичення жирів на стінках артерії (атеросклероз) і ожиріння.
- Депресія. Попри те, що ще недостатньо зрозуміло, є депресія симптомом або фактором, що підвищує ризик розвитку деменції, лікарі рекомендують звертати на цю проблему пильну увагу.
- Діабет. При діабеті може бути підвищений ризик розвитку деменції.
- Паління. Куріння може збільшити ризик розвитку деменції, що пов’язано з судинними захворюваннями.
Профілактика деменції.
Насправді немає надійного способу запобігти деменції, але є кроки, які можна вживати щоб знизити ризик її виникнення.
- Активна розумова діяльність. Розумово стимулюючі дії, такі як читання, вирішення головоломок, а також навчання, можуть затримати початок деменції та зменшити її наслідки.
- Фізична активність, може затримати розвиток деменції та зменшити її симптоми.
- Відмова від куріння.
- Вітамін D. Дослідження показують, що люди з низьким рівнем вітаміну D в крові, частіше схильні до хвороби Альцгеймера.
- Слідкуйте за своїм кров’яним тиском.
- Здорове харчування. Дотримуйтеся раціону харчування, який включає в себе фрукти та овочі, злаки, а також продукти, що містять в собі жирні кислоти.