Бритва Генлона — це термін, що застосовується до принципу мислення та пояснення тих чи інших подій, суть якого полягає в наступній концепції: «Не слід приписувати злому наміру все те, що можна логічно пояснити елементарною дурістю».
Що таке Бритва ГЕНЛОНА – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Бритва Генлона – це філософський принцип, що допомагає вибрати найбільш вірогідне пояснення ситуації з усіх можливих.
Суть бритви Генлона полягає у простій ідеї, яка передбачає, що далеко не всі події відбуваються по чиїйсь недобрій волі або злому наміру, а є всього лише результатом звичайної дурості, некомпетентності або помилки.
Найпростіше, зрозуміти суть даного принципу, нам допоможе банальний приклад гіпотетичної ситуації:
Уявіть собі ситуацію, що кілька місяців поспіль, ви на відміну від своїх колег, отримуєте заробітну платню із затримкою. Водночас, у вас приблизно пів року назад, був невеликий конфлікт з бухгалтером, який власне кажучи і відповідає за своєчасне нарахування вам ваших зароблених грошей. Само собою, в першу чергу, ви запідозрили даного бухгалтера в тому, що він вирішив помститися і так відігратися на вас. Хоча, насправді, цей бухгалтер вже давно забув про даний конфлікт, і просто по своїй некомпетентності або неуважності припустився помилки в бухгалтерській програмі, що власне і позначається на затримці виплат. Таким чином, як ми можемо побачити, що в даній ситуації відсутній злий умисел, але присутня – дурість, некомпетентність або фактор людської помилки.
Походження терміну, концепції Бритви Генлона.
Якщо говорити про сучасне формулювання концепції, то воно приписується Роберту Дж. Генлону, який вжив його у 1980 році в своїй збірці різних анекдотів пов’язаних з «Законом Мерфі». І все ж, Генлон, був далеко не першим, хто помітив існування і працездатність даної концепції.
Йоганн Вольфганг Ґете у своєму романі «Страждання молодого Вертера» відобразив дану концепцію у наступній фразі:
Я ж, милий мій, зайвий раз переконався на цій дріб’язковій справі, що недомовки та закоренілі упередження вносять у світ більше смути, ніж підступність та злість.
Відомий фантаст Роберт Хайнлайн, у своєму романі «Логіка імперії» (1941р.) Також згадав цю концепцію в діалозі між персонажами:
Ви приписуєте економічній підлості створення умов, які є просто наслідком людської дурості.
Крім цього, якщо говорити про походження та формулювання бритви Генлона, слід також згадати ще одну цитату з твору Хайнлайна «Достатньо часу для кохання»:
Ніколи не варто недооцінювати силу людської дурості.
- Використання бритви Генлона у роздумах, сприяє знаходженню найбільш логічних пояснень різних подій. Річ у тім, що люди, як правило, в більшості випадків, роблять ті чи інші вчинки, керуючись не злим умислом, а необізнаністю, емоціями або дурістю.
- Використання даної концепції, формує в вас принцип «милосердя» та «презумпції невинуватості». Тобто, ви вчитеся інтерпретувати події та вчинки людей, найбільш позитивним чином. У свою чергу, це може сприятливо позначитися на ваших взаєминах з іншими людьми.
- Використовуючи цей філософський принцип при аналізі чужих вчинків, ви можете почерпнути корисний життєвий досвід, щоб не робити подібних дурниць.
- Крім усього іншого, використання даного методу, допомагає вам відчувати менше стресу. Оскільки знання про те, що люди просто роблять дурниці, не настільки болісне, як знання того, що всі навколо саме – злі.
Винятки, коли Бритва Генлона – не працює.
Попри те, що даний принцип є досить непоганим емпіричним правилом, його все ж не слід сприймати як керівний принцип прямої дії та абсолютну істину. У світі дійсно існує величезна кількість подій, які відбуваються зі злого наміру. Таким чином, при оцінці ситуації, слід детально вивчати всі можливі аспекти та можливі вигоди (моментальні і потенційні). У тому випадку, якщо за сукупністю чинників, при яких людина, здійснюючи певні дії, набуває якісь вигоди, і злому наміру немає альтернативного пояснення, принцип Генлона не варто використовувати з очевидних причин.
Практичне застосування принципу Бритви Генлона.
Якщо говорити про практичне застосування бритви Генлона, то на щастя, її використання в повсякденному житті, це дуже просте завдання. За фактом, даний принцип може бути застосований в будь-який час, коли виникне необхідність оцінки ситуації з негативними наслідками. Все що для цього потрібно, це припустити, що спочатку подія відбулася через дурість, некомпетентність або людську помилку. У більшості випадків, це буде дійсно так. Далі, слід розбирати ситуацію вже більш детально, вишукуючи відхилення від параметрів «дурниці» і «некомпетентності», у бік злого умислу та вигоди.
Також вам може бути цікавий принцип дії Бритви Оккама.