Ксенофобія — це страх або ненависть стосовно всього чужого, нового або дивного. Термін походить від грецького слова «страх» – «Фобос» і «незнайомець» – «ксенос». Перш за все, ксенофобія це нетерпимість стосовно інших рас, культур і соціальних груп які відрізняються від нас. Найяскравішими прикладами ксенофобії служать: расизм, гомофобія, релігійний екстремізм і сексизм. Відповідно до вищесказаного, Ксенофоб — це людина яка ненавидить усе чуже, нове або незрозуміле.
Ксенофобія і суспільство:
Рівень неприйняття і нетерпимості в суспільстві прямо залежить від розвиненості тієї чи іншої країни. У найбільш розвинених країнах де інтелектуальний рівень населення дозволяє відкинути дурні забобони стосовно відмінностей між людьми, ксенофобські настрої є окремими випадками та мають місце як виняток.
Варто зазначити що ксенофобія, а саме управління страхами людей, є дуже дієвим інструментом впливу уряду на громадянське суспільство. Найяскравішим прикладом можуть послужити події 1946 – 1989 роки, а саме Холодна війна між СРСР і США. Народам навіювалася ідея що противник може в будь-який момент атакувати за допомогою ядерної зброї. На хвилі цього страху, уряди отримували нечувані суми грошей на різні військові програми, могли обмежувати права і свободи громадян, в загальному отримували широку владу під виглядом захисту від ворога. Після закінчення Холодної війни тенденції США змінилися і всім стало начхати на те що там робить СРСР, у них є свої турботи. На пострадянському просторі, цей інструмент не забули та використовують його до сих пір. Наприклад, ми завжди можемо чути, що США є головним ворогом для РФ, який постійно мріє захопити всю Росію. Під цей шумок можна виправдовувати всі невдачі, розтрати та непрофесіоналізм уряду.
Так само постійним джерелом ксенофобії є різні релігії, які хоч і заявляють, що вони не мають нічого проти інших вірувань, у своїй основі містять безліч ідей, прикладів нетерпимості та ненависті стосовно іновірців.
What is Xenophobia? Read this article in English.
Приклади ксенофобії:
- Діяльність Ку-клукс-клану (вбивства чорношкірих)
- Єврейський холокост
- Діяльність нацистських організацій (ненависть до інших рас і націй)
- Індійська кастова система (поділ людей на вищі та нижчі класи)
- Дискримінація за статевою ознакою (приниження жінок)
- Нетерпимість до представників сексуальних меншин (гомофобія)
Більшість розумних людей розуміють, що наслідки ксенофобії можуть бути дуже серйозними. Тим більше що причини для ненависті або нетерпимості за великим рахунком ірраціональні і базуються на древніх нелогічних і позбавлених ґрунту забобонах та пережитках старовини.
Подолання ксенофобських настроїв дуже важливо для розвитку людства як виду. За великим рахунком, з точки зору генетики, всі люди абсолютно однакові та належать до одного виду. Основною відмінністю є тільки культура, в якій мешкають ті чи інші люди.