Профанація – це акт образи священних речей або поводження з ними з презирством або неповагою; нешанобливе або занадто фамільярне звернення або використання того, що свято; спаплюження святині чи імені Бога.
Що таке ПРОФАНАЦІЯ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Профанація – це звернення з образою або неповагою, без делікатності.
Синоніми слова профанація:
спаплюження, блюзнірська поведінка, богохульство
Сучасне поняття та використання терміна профанація.
Перш за все це слово виникло як релігійний термін. Спочатку, слово профанація означало зневажливе ставлення до сакрального. Однак сьогодні слово також використовується для позначення поведінки, що характеризується неосвіченим спотворенням загальновідомих фактів.
Приклади профанації.
Наведемо деякі приклади профанації:
- підлітки кинули туалетний папір до церкви;
- злодій пограбував могили людей на кладовищі;
- матеріальна репрезентація божественних персонажів (ікони) в деяких релігійних напрямках;
- перетворення церкви в будівлю світського призначення (наприклад, в спортзал або зерносховище, як це практикувалося комуністичною радянською владою);
- будівництво різних споруд на місці кладовища.
Профанація архітектурних об’єктів.
Архітектурні об’єкти дуже часто стають ареною постійної профанації, повторного використання та адаптації до інших цілей. Профанація архітектурного об’єкта означає його повернення до загального, буденного простору, вільного від будь-яких прихованих значень. Він втрачає свою ауру і повертається у звичайне використання. Наприклад, будівлю, що має історичну цінність, влада міста перетворює в магазин або перукарню, при цьому зовсім не забороняючи новому власнику міняти екстер’єр та інтер’єр приміщення.
У таких випадках профанація стає визначенням порогових значень, кордоном, вище якого вважається, що будівля спотворюється. Якщо граничне значення профанації перевищується, то в певних випадках стає можливим вдатися до доступних правових механізмів, які втручаються і відновлюють порядок. Профанація змушує усвідомити непоправний розрив між ідеальною дизайнерською пропозицією та історичною або релігійною цінністю архітектури.
Хто такий профан — простими словами.
Термін профан сьогодні став позначати людину, що не належить до певної професії або не є експертом у певній галузі. Це хтось, хто не навчений чи не має глибоких знань з конкретного предмета.
У релігійному сенсі синонімом слова профан є мирянин, особа, що не належить до духовенства, тобто це людина, яка також сповідує релігію, але не священнослужитель, належить до релігійної організації, але не має спеціальної підготовки. Це початкове визначення слова.
У більш загальному плані цей термін може застосовуватися до будь-якого неспеціаліста в певній галузі. Наприклад, людині, що спеціально не вивчала медицину, але любить дискутувати з приводу хвороб, їх симптомів, вакцинації або ж лікування, можна сказати:
Ти не можеш давати поради, як лікувати цю хворобу! Ти профан в цій області!
Концепція профанації Джорджо Агамбена.
Джорджо Агамбен є автором роботи під назвою «профанації» («Profanazioni»), де він докладно описує ідею профанації з юридичної та історичної точки зору. Філософ зазначає, що священне або релігійне — це ті речі, які так чи інакше належали богам. З цієї причини вони були виключені з вільного використання та торгівлі. Вони не могли бути продані або передані в заставу. Ідея профанації, на його думку, виникає з цього обмеження і полягає в його порушенні. Для Агамбена профанація найкраще розуміється у зв’язку з іншим терміном — посвята. Якщо посвячення було терміном, що позначає вихід зі сфери людського використання, то профанація означала повернення чогось в вільне користування людством. Таким чином, профанація — це повернення речей, які були освячені, в їх початковий (несимволічний, неметафоричний) контекст.
Дихотомія сакрального і профанного.
Еміль Дюркгейм, французький філософ, запропонував концепцію дихотомії сакрального і профанного як центральну для релігії. Відповідно до неї, сакральне презентує інтереси певного суспільства і реалізується в його символіці. Профанне представляє світські особисті, а не групові проблеми. Дюркгейм не ототожнював дихотомію сакрального і профанного з опозицією добра і зла, вважаючи, що священне, як і профанне, може бути і добром, і злом.
Ідеї Дюркгейма про універсальну природу цієї дихотомії для всіх релігій і культів критикувало багато вчених. Наприклад, Джек Гуді у своїх дослідженнях дійшов висновку, що в деяких суспільствах навіть не існує слів, які відповідають термінам «сакральний» чи «профанний». Він зазначав, що відмінність між сакральним і профанним – це результат європейської філософської думки.
Навіть віддані Дюркгейму учні, такі як Марсель Грані, виявили в його емпіричній роботі про релігію в Китаї, що там дуалізм сакрального і профанного не зазначено. Однак найбільш руйнівною була робота Станнера, заснована на польових дослідженнях за австралійськими аборигенами. Дюркгейм стверджує, що, оскільки жодна людина не може бути членом двох частин, саме це радикальне розділення відбивається в релігійній думці й в основі відмінності між священним і профанним. Польові дослідження Станнера показують, що насправді члени різних фрагментів дійсно змішуються і що ці фрагменти радикально не відрізняються. Групи можуть змішуватися, зберігаючи при цьому свою ідентичність, і, отже, ні їх соціальна організація, ні їх концептуальне мислення не відображають дуалізм, який їм приписує Дюркгейм.