Соціопат – це людина, яка страждає антисоціальним розладом особистості. Даний термін вже не використовується в сучасній медицині. Соціопат тепер описується як людина з антисоціальним розладом особистості.
Ознаки соціопата та як його розпізнати.
Головною характеристикою соціопата, є нехтування правами інших людей. Як правило, люди з антисоціальним розладом, не відповідають тому, що суспільство визначає як нормальну особистість. Подібні прояви соціопатії зазвичай проявляються в підлітковому або так званому переломному періоді, приблизно в 15 років. Якщо така дитина не отримує своєчасної психологічної допомоги, то дані прояви можуть стати частиною дорослого життя. У своїй агресивній формі соціопатія має багато спільного з мізантропією.
Соціопатія, основні ознаки:
- Компульсивна (постійна) брехня;
- Емоційне відсторонення від суспільства;
- Нарцисизм;
- Безрозсудне та необдумане ставлення до життя;
- Бурхливі напади гніву;
- Маніпуляції оточуючими людьми;
- Нерозбірливість в друзях та їх часта змінюваність.
А тепер розглянемо кожен з вищевказаних пунктів детальніше.
Постійна брехня.
Поширеною ознакою соціопатії, є схильність людини з подібним розладом до постійної та ненавмисної брехні. Як правило, коли соціопати брешуть, вони не переслідують якихось певних цілей. Це просто брехня заради брехні. Вони ненавмисно схильні прикрашати всі свої розповіді безглуздими та брехливими перебільшеннями і деталями.
Відстороненість.
Дана характеристика, є однією з ключових в соціопатії. Як правило, люди з антисоціальним розладом, уникають спілкування з суспільством. За своєю суттю, вони в певному сенсі зневажають інших людей, що у свою чергу, робить їх мізантропами. У повсякденному житті соціопати вибирають ті професії, які не передбачають прямого спілкування з іншими людьми. Через свою емоційну відстороненість від соціуму, вони можуть легко ображати співрозмовників, оскільки їхні почуття не мають для соціопата ніякого значення.
Нарцисизм.
Роздуте его або почуття власної важливості (ЧСВ) – ще одна класична ознака антисоціального розладу особистості. У звичайному житті, такі люди схильні виявляти надмірну цікавість до своєї власної персони. Навіть перебуваючи в романтичних стосунках, вони схильні вести розмови в основному про себе, не цікавлячись проблемами свого партнера.
Нерозсудливість.
Іноді соціопати схильні здійснювати неймовірно необдумані, дурні та аморальні вчинки. Як правило, після таких дій вони не відчувають почуття провини або докорів сумління. Це пов’язано з тим, що соціопат не схильний бачити явний зв’язок між своїми діями та наслідками. Якщо до цього додати почуття власної переваги над іншими, то в результаті ми отримаємо людину, якій абсолютно плювати на свої вчинки і на реакцію оточуючих.
Гнів.
З огляду на схильність до нарцисизму, соціопати дуже бурхливо реагують на будь-які ситуації, які відбуваються не за їхнім планом. Спалах бурхливого гніву може викликати абсолютно будь-яка дрібниця, яку звичайна людина, швидше за все, навіть не помітить.
Маніпуляції оточуючими людьми.
Оскільки соціопати вважають себе розумнішими та досконалішими ніж інші, вони постійно намагаються маніпулювати поведінкою та почуттями інших людей. У певному сенсі, вони уявляють себе лялькарями, які досягають своєї мети за допомогою людей-маріонеток.
Часта змінюваність друзів.
У тих випадках, коли людям з антисоціальним розладом, необхідно вести активне соціальне життя, вони не можуть знайти собі постійних друзів. Це знову ж таки пов’язано з почуттям власної переваги та роздутим его. Вони постійно перебувають у пошуку гідних їх персони людей.
Хоча перераховані вище симптоми, можуть бути присутні, вони можуть бути не очевидними. Дослідження показали, що соціопат, як правило, це людина з великою кількістю шарму і дотепності. Він або вона може здаватися доброзичливим та уважним, але ці атрибути зазвичай є поверхневими і награним. Таке маскування дозволяє їм швидше досягати поставленої мети.
Внутрішній світ соціопата.
Багато людей з антисоціальним розладом особистості, часто зловживають алкоголем та наркотиками. Вони можуть використовувати ці речовини, як спосіб підвищити свою антигромадську позицію. Як правило, соціопат бачить світ на своїх умовах, як місце високої драми та ризикованих гострих відчуттів. Він може страждати від низької самооцінки, а вживання алкоголю та наркотиків – спосіб притупити ці почуття.
Чому люди стають соціопатами?
Причинами для виникнення соціопатії заведено вважати генетичні або психічні відхилення. В групу ризику входять діти та підлітки, які перебувають під впливом асоціальних і неблагополучних батьків. Точно так же на розвиток розладу може вплинути коло спілкування людини. Антисоціальна поведінка частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок.
Як лікувати соціопата?
Лікування антисоціальних розладів особистості зазвичай здійснюється за допомогою групової психотерапії. Соціопату, часто буває корисно поговорити та визнати свої проблеми з людьми, яким вони можуть довіряти.