Полігамія (Polygamy) – це термін, який використовується для опису шлюбу, що складається більш ніж з двох осіб. Простими словами, можна сказати, що полігамія – це багатоженство. Також, на наших теренах, досить часто можна почути, як полігамію жартівливо порівнюють з ідіомою «Шведська сім’я».
Що таке ПОЛІГАМІЯ — поняття, визначення простими словами, коротко.
Простими словами, Полігамія — це форма шлюбу, в якій одна особа має більше одного партнера одночасно. Найбільш поширеною є полігінія, коли один чоловік одружений з кількома жінками, але існує також поліандрія, де одна жінка має кілька чоловіків.
Полігамія практикується в деяких культурах і релігіях, зокрема в деяких країнах Африки та на Близькому Сході, але у багатьох частинах світу вона є забороненою або рідкісною через культурні та юридичні обмеження.
Різновиди полігамії:
Слід зазначити, що термін «полігамія», є спільним визначенням для декількох різновидів шлюбів. Своєю чергою, дані союзи поділяються на кілька категорій за принципом наявності більшості представників тієї чи іншої статі.
- Поліандрія — це термін, який описує союз, в якому бере участь одна жінка та кілька чоловіків;
- Полігінія — це шлюб, що складається з одного чоловіка та кількох жінок;
- Бігамія — це різновид полігамії, що передбачає наявність в одного чоловіка двох дружин. Простими словами – це приховане багатоженство. В даному випадку, одна сім’я, не знає про існування іншої.
Полігамія в історії.
Історія полігамних стосунків сягає в далеке-далеке минуле, практично до самих витоків людської раси. Приклади подібних союзів, можна зустріти практично на всіх етапах розвитку людського суспільства. Багатоженство, як культурне явище, було поширене практично усюди. Дана практика вважалася абсолютно природною у Єврейського народу, в Китаї, Полінезії, Індії та Стародавньої Греції.
Хоча слід зазначити, що домінування практично завжди схилялося в бік патріархату. Це означає, що в більшості випадків, саме чоловікам, можна було заводити кілька дружин, для жінок подібна практика вважалася неприйнятною.
До певного моменту, полігамія була поширеним явищем, поки Римська імперія та Римо-католицька церква, не встановили правила наявності тільки однієї дружини. Це що стосується людей, що відносяться до християнського віросповідання. В ісламі, до даного питання відносяться по різному. У більш світських ісламських державах, практику багатоженства практично виключили, але консервативні представники даної релігії використовують її до сих пір.
Природні причини виникнення полігамії як явища.
До основних причин можна віднести наступні фактори:
- Фермерське господарство;
- Війна;
- Перевага домінуючим чоловікам;
- Інтелект;
- Стан;
- Природна біологія;
А тепер про ці фактори більш детально.
Фермерське господарство.
Велика частина історії людства тісно пов’язана з землеробством та фермерським господарством в цілому. Даний вид діяльності припускав наявність великої кількості людей, які власне і обслуговували б дане господарство. Таким чином, для чоловіка було природним кроком обзавестися кількома жінками, які регулярно народжували йому дітей-працівників. У свою чергу чоловік забезпечував своїх дружин дахом, їжею та захистом.
Війна.
Війна завжди була потужним фактором на всьому шляху еволюції людини. Як правило, під час військових дій, гинуть в основному чоловіки, причому, вмирають вони завжди великими групами. З цього випливає, що у воєнний час утворюється певний дефіцит чоловічої статі, що в свою чергу обумовлює необхідність полігінії.
Перевага домінуючим чоловікам.
У жінок, схоже, є психологічна тенденція віддавати перевагу домінуючим самцям, а не слабшим чоловікам. Це, безсумнівно, результат еволюції людства, оскільки самка завжди хоче отримати більш сильне та якісне потомство. Людська еволюція, показова надзвичайно розбірливими жінками, і у них є прагнення відкидати тих чоловіків, яких вони вважають занадто слабкими. Таким чином, сильні чоловіки отримували можливість спаровуватися з декількома жінками, в той час, коли слабким доводилося залишатися взагалі без другої половинки.
Інтелект.
Нашою основною відмінністю від тварин, є розвинений інтелект. Саме дана складова нашої еволюції стала важливим фактором в тенденції до полігамних стосунків. У слабких чоловіків не було іншого вибору, окрім як використовувати власний розум в спробах відбити самок у більш сильних чоловіків. Навіть сьогодні, розумні чоловіки, найвірогідніше будуть успішними та знайдуть собі гідну пару. Саме завдяки інтелектуальним здібностям, було досягнуто певної рівноваги в абстрактній війні, між розумом та м’язами, при пошуку партнера для продовження роду.
Стан.
Фінансовий стан та влада, завжди відігравали величезну роль в суспільстві. З найдавнішої історії ми знаємо безліч царів, які володіли величезною кількістю багатств, земель і само собою необмеженою кількістю жінок. Влада та фінанси дозволяли їм утримувати величезні гареми.
Природна біологія.
Найпростіше пояснення того, що люди схильні до полігамії – це здатність швидкого відтворення популяції. Річ у тім, що виходячи нашої фізіологи, жінка є більш цінною в ланцюзі розмноження.
Наприклад, візьмемо гіпотетичну ситуацію, в якій 11 осіб, є єдиними, хто залишився в живих після великого потопу. Якщо у вас є тільки одна самка, з групою з десяти чоловіків, подумайте про те, як повільно буде відбуватися процес розмноження. Крім цього, як ми знаємо, велика частина генів передається саме від матері, що зробило б усіх дітей – тісно пов’язаними з генетичною материнською лінією. Подальше розмноження між такими дітьми, призведе до генетичного виродження. На противагу, можна розглянути ситуацію, коли група тих, що вижив складається з десяти жінок та одного чоловіка. В даному випадку, швидкість поповнення популяції набагато вище, плюс генетична різноманітність різко знижує шанс інбридингу.