Сланцевий газ (Shale Gas) – це природний газ, який видобувається зі сланцевих свердловин, а саме з багатої газом гірської породи – сланцю.
Що таке СЛАНЦЕВИЙ ГАЗ – поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Сланцевий газ – це практично такий же природний газ, як і той, що вилучається з більш звичних газових покладів, але видобувається він іншим способом, про що ми поговоримо далі.
Що таке Сланець?
Перш ніж приступити до короткого опису того, як добувають сланцевий газ, слід розібратися, що саме з себе представляє той самий сланець з якого видобувається газ.
Сланець – це дуже поширена форма осадової породи, яка зустрічається практично по всьому світу. Дана порода формується з піску, бруду, глини та інших дрібних частинок мінералів таких як кварц. Згодом, дана суміш осідає та сильно стискається утворюючи поклади сланцю. Подібні пласти зустрічаються в породах палеозойського і мезозойського періоду, що приводить нас до того, що їм в середньому від 500 до 700 мільйонів років. Крім того, що в сланцях міститься природний газ, дана порода містити цілий набір корисних органічних речовин, які можуть бути використані людьми в різних цілях. Досить часто сланець використовують в різних промислових цілях у якості наповнювача для бетону або цегли. Також сланцеві пласти служать безцінним джерелом наукової інформації про древні епохи нашої планети. Річ у тому, що в сланцях міститься величезна кількість всіляких скам’янілостей, які можуть надати інформацію про різні часи в геологічній історії Землі.
Видобуток сланцевого газу – як добувають сланцевий газ?
Як і при багатьох інших методах видобутку корисних копалин, технологія видобутку сланцевого газу складається з декількох найважливіших етапів:
- Розвідка;
- Буріння мережі свердловин;
- Встановлення устаткування для збору газу;
- Створення гідравлічних розривів;
- Збір та сортування отриманих зі свердловин продуктів.
Розвідка.
На даному етапі, компанія яка планує видобувати газ проводить оцінку рентабельності та інших показників, пов’язаних з видобутком та впливом на екологію. Якщо екологічні норми відповідають законодавству регіону, починається процес буріння декількох пробних свердловин. З них будуть братися проби на кількість газу що міститься в сланці. Якщо все в порядку, то компанія приступає до наступного етапу роботи.
Буріння.
Процес буріння свердловин при видобутку сланцевого газу неабияк відрізняється від стандартного – «просто пробурити глибоку дірку в землі». Вся річ у тім, що на відміну від традиційного способу видобутку газу з газових покладів, зі сланцевим така схема не працює. Основною відмінністю виступає той фактор, що сланцевий газ не перебуває в умовному «газовому міхурі під землею». Він міститься в крихітних порах сланцевого пласта, розташованого горизонтально під поверхнею. Таким чином, пробуривши вертикальну свердловину на певну глибину, її відводять в горизонтальну площину та бурять далі, поки це необхідно. Таким чином, на ділянці видобутку, створюються кілька (можливо десятки) подібних свердловин.
Після процесу безпосереднього буріння, відбувається герметизація свердловин. Це необхідно для того, щоб не допустити неконтрольований вихід газу та інших хімічних матеріалів, пов’язаних з видобутком. Простими словами, вставлені труби ізолюють різними герметичними ущільнювачами, які не пропускають газ на поверхню.
Встановлення устаткування для збору газу.
Простими словами на труби встановлюють обладнання, яке буде приймати, сортувати і відправляти отриманий продукт далі за призначенням.
Створення гідравлічних розривів.
Це сама унікальна частина процесу видобутку сланцевого газу. Річ у тім, що як ми вже знаємо, потрібний газ міститься в «порах» пласта, і сам по собі він виходити природно не збирається. Для того щоб він почав виділятися, здобувачам необхідно зруйнувати структуру пласта та звільнити замкнений там газ. З цією метою, практично в самий кінець труби просувається спеціальний піротехнічний заряд. Він вистрілює в потрібному місці створюючи отвори в трубі та ламає структуру пласта створюючи в ньому тріщини. Після цього, в трубу під високим тиском закачується спеціальна суміш з води та піску, яка власне заповнює створені тріщини. Пісок в, свою чергу, не дає тріщинам зімкнуться назад і відмінно пропускає газ. Подібна процедура при необхідності повторюється по всій горизонтальній площині свердловини.
Збір, сортування, зберігання та транспортування сланцевого газу.
Як вже стало зрозумілим з минулого етапу, після маніпуляцій з гідравлічним розривом, в труби починає надходити газ, вода та інші матеріали які містяться в надрах. На поверхні, спеціально встановлені сортувальні установки розділяють газ і воду. Газ відправляється в спеціальні колектори, а вода в свою чергу надходить на переробку і знову використовується для створення гідравлічних розривів. Саме таким чином і відбувається видобуток сланцевого газу.
Небезпека видобутку сланцевого газу.
Тема екологічної небезпеки при видобутку сланцевого газу стала предметом спору останніх часів. Природний газ – це перш за все метан, який є джерелом парникового ефекту. Деякі критики стверджують, що кількість самовільно вивільненого метану, при такому видобутку вище, ніж при звичайній добичі. Гідравлічний розрив також піддався критиці. Деякі кажуть, що хімікати, які використовуються при гідравлічному розриві, забруднюють ґрунтові води. Поки що, ця суперечка триває, як і видобуток газу власне.