Пікет чи Пікетування — це стиль протесту, при якому робочі або просто громадяни збираються в певному місці та інформують громадськість про свої проблеми. Протестуючі, зазвичай приносять з собою різні плакати чи банери в яких описані їхні скарги та вимоги. Основною відмінністю пікетів від демонстрацій, ходів чи мітингів, є те, що акція відбувається саме в конкретному місці без переміщень.
Що таке ПІКЕТ — поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Пікет — це мирна акція протесту, під час якої люди збираються біля певного місця, щоб висловити свою незгоду з якимось рішенням, подією чи ситуацією.
Учасники пікету зазвичай тримають плакати, скандують гасла та намагаються привернути увагу громадськості або влади до певної проблеми. Пікет є однією з форм реалізації права на свободу вираження думки та мирних зібрань.
Види (форми) пікетів:
Пікети діляться на 2 типу:
- Одиночний пікет;
- Організоване масове пікетування.
Що таке одиночний пікет (протест)?
Одиночне пікетування, як вже випливає з назви, полягає у протесті одної конкретної людини, яка вийшла висловити своє невдоволення з плакатом у руках. У більшості країн, право на одиночне пікетування, є невід’ємною частиною цивільних прав та свобод, і не потребує узгодження з будь-яким законом про пікети. Слід зазначити, що пікет є виразом свободи слова та совісті, що у свою чергу гарантується і захищається конституцією країни.
Що таке масовий пікет (протест)?
Організоване масове пікетування, також, як і мітинг або хід, іноді може мати необхідність узгодження з міською владою. Дана практика узгодження, є досить спірною, оскільки в ній присутні деякі обмеження на реалізацію прав та свобод громадян, особливо якщо справа стосується організації пікету в тоталітарній або поліцейській державі. Але, якщо влада є справді народною та демократичною, то узгодження стає всього лише формальним аспектом. Так би мовити, люди просто ставлять міську владу до відома, що там-то і там-то буде проходити пікетування. У свою чергу, останні повинні забезпечити безпеку проведення заходу.
Мета та ціль пікетів і пікетування.
Більшість пікетів, покликані бути ненасильницькими, і головна їх мета — чинити тиск на владу або компанію, яка на думку людей робить щось неправильно. Це досягається шляхом залучення своїми діями уваги широкої громадськості, публічного засудження та осоромлення винуватців ситуації.
У деяких випадках, пікет може вилитися в масові заворушення, а протестувальники, стати надзвичайно активними та агресивними. Це часто трапляється з пікетами, метою яких є підвищення обізнаності громадян про соціальні та політичні проблеми. Каталізатором агресивних дій, як правило, виступають представники влади, які замість діалогу, вирішують проігнорувати або придушити протест силою. Прикладом подібного, можуть послужити події, які відбулися в Україні в ніч на 30 листопада 2013 року, а саме побиття мітингувальників – студентів. За своєю суттю, відмова влади від діалогу, активувала ланцюг подій, результатом яких стала Революція Гідності.