Пандемія – це термін, що використовується для визначення спалаху серйозного захворювання, при якому значно перевищений середньостатистичний рівень смертності та рівень поширення зараження у глобальному географічному масштабі. Само по собі, слово «пандемія», походить від грецького «pandemos» (pan – всі, demos – народ, люди), що в підсумку означає «стосується всіх».
Що таке ПАНДЕМІЯ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Пандемія – це ситуація, коли захворювання викликане бактерією чи вірусом, поширюється з дуже великою швидкістю і не обмежується певною територією.
Іншими словами можна сказати, що пандемія – це спалах захворювання в глобальному масштабі, при якому осередки зараження виникають по всьому світу. Так, наприклад, до пандемії можна віднести спалах коронавируса COVID-19, який почав свій шлях у китайському місті Ухань і далі поширився практично по всьому світу.
У чому різниця між епідемією і пандемією?
Попри те, що епідемія і пандемія, досить схожі за своєю суттю терміни, все ж між ними існує ряд певних відмінностей, які полягають в наступному:
- Епідемія – це спалах захворювання, який значно перевищує очікувані показники зараження, але може бути локалізований у межах одного регіону, населеного пункту, області чи країни. Так, наприклад, в певній країні може виникнути спалах кору, влада вживатиме необхідних заходів, і захворювання не буде поширюватися на інші країни. Згодом, дана проблема буде усунена, і рівень захворюваності увійде у межі очікуваного. Також слід зазначити – що епідемії, зазвичай відбуваються в слідстві, вже існуючих типів/підтипів бактерій чи вірусів, які вже присутні на даній території.
- Пандемія – це епідемія у глобальних масштабах. Це ситуація, при якій, з тих чи інших причин, не виходить локалізувати захворювання і воно поширюється на великі території, аж до всього світу. Крім усього іншого, при пандемії, захворювання, як правило, є більш заразним та стійким до лікування. Зазвичай, пандемія викликається якимось новим штамом або підтипом вірусу чи бактерії, яка ефективно передається між людьми, швидко мутує та стійка до антибіотиків.
Ось власне і всі основні відмінності між цими двома термінами, але для простоти розуміння можете собі запам’ятати:
Епідемія – це коли триндець у межах одного регіону, а пандемія – це коли триндець епічних масштабів, що відбувається практично всюди.
Основні пандемії в історії, які вже пережило людство:
- Чума Юстиніана (541-750 роки) – вважається першою зареєстрованою пандемією у світі. Даний спалах захворювання виник під час правління візантійського імператора Юстиніана I та поширився практично по всій території цивілізованого світу тієї епохи. Бушувала чума практично два століття, проявляючись у вигляді локальних епідемій.
- Чорна смерть (1346-1353 роки) – це другий в історії зафіксований спалах чуми, який за приблизними оцінками викосив від 30% до 60% населення Європи.
- Холера (7 спалахів пандемії в періоді з 1816 по 1975 р.) – захворювання в різні періоди зачепило практично весь світ, спалахи були як в Європі, так і в Азії та США.
- Іспанський грип чи «іспанка» (1918-1919 роки) – заведено вважати наймасовішою пандемією у світі. За 18 місяців, пандемія іспанки забрала життя за різними оцінками від 50 до 100 мільйонів людей, а в цілому нею перехворіли близько 550 мільйонів.
- Азійський грип (штам H2N2 1957-1958 роки) – за приблизними оцінками від цього штаму грипу загинуло близько 70 тисяч осіб.
- Гонконзький грип (штам H3N2 1968-1969 роки) – загинуло приблизно 34000 осіб.
- Пташиний грип (штам H5N1 2003-2008 роки) – за приблизними оцінками загинуло 360 осіб.
- Свинячий грип (штам A / H1N1 2009-2010 роки) – від цього штаму грипу загинуло більш ніж 2600 осіб.
- Коронавірус (COVID-19 2019 – н.ч.) – якщо переживемо, то доповнимо інформацію про наслідки.
Як підготуватися та можливо врятуватися при пандемії.
Згідно з дослідженнями, сучасні моделі припускають, що пандемія може охопити весь світ трьома різними хвилями, кожна з яких триває від декількох тижнів до трьох місяців. Це означає, що ви та ваша сім’я повинні бути в змозі вижити самостійно, вдома, протягом значного періоду часу, якщо це необхідно. Отже, для цього буде потрібно:
Будьте готові лікуватися вдома.
Слід розуміти, що якою б розвиненою не була медицина у вашій країні, і як би держава про вас не піклувалася, при глобальної пандемії, проблем виникне безліч. В першу чергу, може виникнути брак місць в медичних установах, а також перебої з постачанням навіть елементарних медикаментів. Таким чином, навіть якщо ви не заразитеся якимось страшним вірусом, вам все одно можуть стати в пригоді медикаменти. Це повинні бути:
- Знеболювальні та жарознижувальні;
- Ліки проти кашлю та застуди;
- Ліки від тиску;
- Від алергії;
- Шлунково-кишкові препарати;
- Антисептики;
- Вітаміни й так далі.
Обладнайте карантинну кімнату.
Про всяк випадок слід продумати та облаштувати в житлі карантинну кімнату, де буде знаходитися хворий, або людина можливо заражена.
Запасіться продуктами харчування, водою та предметами домашнього вжитку.
Тільки без паніки, але якщо є загроза масової пандемії, і ви плануєте перечекати небезпеку, як можна менше виходячи з дому, то вам природно знадобляться продукти. В першу чергу, варто зосередитися на продуктах першої необхідності з тривалим періодом зберігання. Отже, в критичній ситуації вам знадобляться:
- Крупи та макаронні вироби;
- Хліб та сухарі.
- Горіхи та сухофрукти;
- Борошно;
- Цукор;
- Мед;
- Консерви;
- Масло рослинне;
- Спеції (сіль, перець і так далі);
- Запас чистої води;
- Не зайвим буде придбати кілька добових наборів харчування армійського зразка.
Крім продуктів харчування, не варто забувати про такі речі як: миючі засоби, туалетний папір, сірники, батарейки і так далі.
Профілактика при пандемії та епідемії.
Кілька простих дій можуть значно знизити ризик зараження (і поширення) інфекційного захворювання:
- Мийте руки протягом як мінімум 20 секунд гарячою мильною водою кожен раз, коли ви повертаєтеся з будь-якого громадського місця чи перебували поряд з хворим;
- Тримайте «немиті» руки якомога далі від обличчя, особливо від очей, носа і рота;
- Використовуйте респіратори та пов’язки;
- Залишайтеся вдома, коли ви хворі, і не виходьте на вулицю до тих пір, поки не видужаєте;
- Підтримуйте чистоту в будинку.