Мономіф або простими словами «подорож героя» – це термін, який використовується для опису основного оповідного патерна (кліше), який зазвичай зустрічається у багатьох міфах або розповідях по всьому світу.
Що таке МОНОМІФ — поняття та визначення простими словами
Простими словами, Мономіф — це загальна схема або сюжетна структура, яка лежить в основі багатьох міфів і розповідей різних культур світу.
За цією схемою, герой проходить через кілька етапів: отримує заклик до пригоди, стикається з випробуваннями, отримує мудрість або силу і, нарешті, повертається у свій світ, змінившись і отримавши нові знання. Цей сюжет зустрічається в багатьох міфах, казках та сучасних історіях, таких як «Зоряні війни» або «Володар перснів».
Походження терміна МОНОМІФ.
Вперше, термін «мономіф» був використаний і описаний Джозефом Кемпбеллом в його книзі «Герой з тисячею облич». Кемпбелл відзначив, що численні міфи з різних регіонів та історичних часів мають деякі фундаментальні і схожі етапи та структури. В цілому, він визначив, що будь-яка з історій про героїчні пригоди ділиться на три основних акти, які включають кілька важливих кроків.
3 акти (етапи) мономіфа:
Перший етап, називається від’їздом.
Він починається, коли герой усвідомлює світ за межами області, де він жив завжди. Зазвичай герой отримує завдання від посланника, який виступає у якості провідника. Хоча герой може відмовитися від виконання завдання, але в підсумку, він все одно буде змушений погодиться. На це можуть вплинути трагічні або надприродні події.
На самому початку подорожі, герой може зустріти посланника або мудреця, який дасть йому магічні сили, зброю або цінні настанови. Далі йде етап зустрічі з першою перешкодою у вигляді якогось хранителя воріт або чогось подібного. Пройшовши це випробування, герой залишається сам на сам з новим світом.
Другий етап мономіфа, називається ініціацією.
У новому світі, герой стикається з низкою проблем або завдань, які роблять його більш впевненим у собі, відточують навички та формують характер. Чоловік герой, скоріш за все, зустріне жінку, яка подарує йому кохання, та дозволить подолати останні сумніви щодо мети походу.
На цьому етапі, герой може зустріти батька або матір, з якими він повинен примиритися, щоб зрозуміти самого себе. В результаті цих зустрічей, герой досягає нового розуміння мети життя і самого себе. Він стає самовідданою людиною, яка більше турбується про інших ніж про себе.
Останнім етапом мономіфа, є повернення.
Після виконання завдання, герой починає зворотний шлях додому, який зазвичай супроводжується придбаними друзями. Після повернення, герой врівноважує свій розум і характер, розуміючи відмінності між його домівкою і рештою світу.
Мономіф, структура або основні кроки:
- Звичайний світ. На цьому етапі нас знайомлять з героєм, його побутом, задатками характеру і особистості.
- Заклик до пригод. Щось руйнує звичайний світ героя, змушуючи його відправиться на зустріч пригодам.
- Сумніви. Герой відчуває страх перед невідомим та намагається ухилиться від пригоди.
- Зустріч з наставником. Герой зустрічає досвідченого мандрівника, який дає йому або їй тренування, спорядження або поради, які допоможуть у подорожі.
- Перетин порога. Герой залишає рідний край та вступає у новий незвіданий світ.
- Вороги та друзі. Герой вивчає новий світ. Знайомиться з ворогами та заводить союзників.
- Похід. Герой та нові союзники готуються до виконання головного завдання.
- Випробування. Герой стикається зі смертю або найбільшим страхом.
- Нагорода. Герой отримує певний скарб.
- Дорога додому.
- Усвідомлення. Герой осмислює все, що з ним сталося, і те, як воно на нього вплинуло.
- Фінальне рішення. Герой, що володіє неймовірно цінним скарбом або артефактом, вирішує, що йому робити. Залишитися вдома або знову відправиться на пошуки пригод.
У підсумку, хотілося б відзначити, що, якщо ви візьмете будь-яку сучасну історію про героїчні пригоди, ви виявите, що вона також складається з перерахованих вище кліше.