Локдаун – це екстрена процедура обмеження, що впроваджується владою, та не дозволяє людям залишати певну зону.
Що таке ЛОКДАУН – поняття, визначення простими словами.
Простими словами Локдаун – це запобіжний захід, який забороняє громадянам залишати певне місце, обмеження соціального життя для людей, місцевої спільноти чи всієї нації, зазвичай через певні ризики захворіти для них самих чи інших. Локдаун відбувається під час різних надзвичайних ситуацій та порушує звичайне життя.
Синоніми слова локдаун:
обмеження, закриття, блокування
Характер локдауну, введеного в певний момент часу, залежить від типу загрози та має необхідну гнучкість, щоб упоратися з ситуацією, що виникла в цей час.
Локдауни існували протягом усієї історії людства у різних формах і з різних причин: або для зупинки пандемії, або для боротьби з тероризмом чи техногенними катастрофами.
У міру того, як криза коронавірусу посилюється в усьому світі, країни оголошують локдауни як одну з основних стратегій для контролю за поширенням вірусу.
Походження слова «локдаун».
«Лок» (lock) – це давньонімецьке слово для позначення замка чи іншого механізму кріплення, чи простору, обмеженого таким механізмом. Лише у 1970-х роках «локдаун» став означати тривале ув’язнення у в’язницях чи психіатричних лікарнях, а потім будь-який період примусової ізоляції з міркувань безпеки. Спочатку в Америці 19-го століття «локдаун» був дерев’яною смужкою або кілочком, який скріплював жердини або пліт разом, при транспортуванні деревини по річці. Тому сумна іронія в тому, що наш нинішній стан названий на честь механізму, що колись забезпечував надійність подорожей на свіжому повітрі.
Китай був першою країною, яка оголосила локдаун в Ухані та кількох прилеглих до нього провінціях після тривожного зростання коронавірусної інфекції. Хоча низка експертів висловила власні побоювання щодо ефективності цієї стратегії, схоже, що вона спрацювала.
За два місяці щоденна кількість інфекцій та смертей у Китаї різко знизилася, що доводить, що локдаун в Ухані був ефективною стратегією. Після цього локдаун став зразком для наслідування інших країн у боротьбі з поширенням коронавірусу.
9 березня 2020 року Італія ввела локдаун по всій країні, і більшість із 62 мільйонів італійців замкнулися у своїх будинках, намагаючись зупинити поширення коронавірусу. Незабаром їх приклад наслідували Іспанія та Франція.
Чого чекати від локдауну?
Характер локдауну залежить від умов, у яких виник. Локдаун зазвичай дозволяє основним продуктовим магазинам, аптекам та банкам продовжувати обслуговувати людей.
Локдаун означає, що у співтоваристві швидко накладаються значні обмеження на короткий проміжок часу у відповідь на один або кілька випадків COVID-19, виявлених у співтоваристві.
Короткостроковий та різкий локдаун спрямований на запобігання подальшій передачі захворювання та дозволяє громадській охороні здоров’я відстежувати контакти хворих та забезпечувати їх ізоляцію та тестування, а також подальшу оцінку ризику передачі інфекції у співтоваристві. Ця робота допоможе визначити, на який термін потрібен локдаун.
Різні сценарії спалаху хвороби сьогодні вимагають різних заходів у відповідь.
Оскільки кількість випадків коронавірусу продовжує зростати у всьому світі, дуже важливо розуміти різні терміни, пов’язані з ним, адже вони можуть означати різницю між життям та смертю у майбутньому. Коли мова заходить про пандемію коронавірусу, більшість людей використовують терміни ізоляція, карантин, локдаун та соціальне дистанціювання як синоніми. Але ці слова означають різні речі.
Соціальне дистанціювання.
Соціальне дистанціювання може містити наступне:
- Максимальне скорочення соціальних взаємодій.
- Відсутність взаємодії у різних соціальних групах, скасування зборів у різних соціальних групах.
- Зупинка концертів, спортивних та релігійних заходів.
- Закриття офісів та робота з дому.
- Закриття шкіл та запуск онлайн-класів або домашнього навчання.
- Проведення віртуальних зустрічей.
- Забезпечення дистанції 1,8 метра при виході за продуктами або на прогулянку.
Соціальна дистанція не означає, що ви повинні сидіти вдома весь день. Ви все одно можете піти за продуктами чи прогулятися, але ви не повинні взаємодіяти у групах, а також зберігати фізичну відстань від інших.
Карантин.
Карантин набагато серйозніший, ніж соціальне дистанціювання. Карантин призначений для людей з позитивним результатом Covid-19, і їм потрібно дистанціюватися від інших людей.
У рекомендаціях з охорони здоров’я йдеться про те, що люди, підозрювані в зараженні коронавірусом, повинні ізолювати себе протягом 14 днів, щоб перевірити, чи не проявляються симптоми. Оскільки симптоми Covid-19 виявляються через деякий час, людям необхідно переконатися, що вони повністю відокремлені від інших, адже спочатку вони навіть не знають, чи є у них захворювання.
Карантин може включати наступне:
- Суворо залишатися вдома, якщо не потрібна невідкладна медична допомога.
- Суворо триматися подалі від громадських місць та громадського транспорту.
- Щоденний моніторинг симптомів Covid-19, таких як задишка, лихоманка та кашель.
- Регулярне миття рук водою з милом.
- Регулярне чищення поверхонь будинку.
- Доставляти все необхідне додому та не виходити на вулицю.
- По можливості залишатися на самоті та повністю відокремитися від інших.
Карантинні заходи можуть бути введені урядом, тому люди не мають вибору в цьому питанні, як у випадку соціального дистанціювання.
Ізоляція.
Ізоляція зазвичай рекомендується тим, хто має позитивний діагноз коронавірусу Covid-19. Це крайній ступінь обмеження. Єдиним контактом для людей у цьому випадку буде медичний персонал, який носитиме захисне спорядження.
Якщо хтось знаходиться в ізоляції, це зазвичай означає, що він / вона знаходиться у медичному центрі чи лікарні.
Ізоляція може включати наступне:
- Проживання в окремому районі чи медичному центрі.
- Носіння маски для обличчя поруч з оточуючими.
- Відсутність фізичного контакту з іншими людьми.
- Доставка всього необхідного.
- Використання окремого посуду.
- Регулярне очищення всіх поверхонь.
- Регулярне миття рук водою з милом.
Локдаун.
Локдаун зупиняє пересування людей та скорочує поширення Covid-19. Це не відбувається за вибором народу. Зазвичай це урядовий примус, щоб уповільнити постійний потік людей.
Локдаун може включати наступне:
- Закриття залізниць, рейсів та громадського транспорту.
- Закриття ресторанів та кінотеатрів.
- Моніторинг пересування людей для відстеження поширення коронавірусу.
Комендантська година.
Комендантська година – це зазвичай політичний термін, який у різних країнах мав дещо різне значення. Зазвичай це стосується директиви уряду не дозволяти людям виходити на вулицю протягом кількох заздалегідь обумовлених годин.
Комендантська година може включати наступне:
- Суворі заходи уряду щодо утримання людей у приміщеннях.
- Штрафи та арешти при порушенні правил.
Ядерний локдаун.
Деякі з недавніх прикладів локдаунів мали місце через ядерні аварії, наприклад, у Чорнобилі та Фукусімі.
Ядерна аварія 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС, неподалік міста Прип’ять на півночі України, вважається найстрашнішою ядерною катастрофою в історії. Сьогодні, майже через 35 років після аварії, все ще складно кількісно оцінити наслідки аварії ні для здоров’я населення, ні з точки зору економічних і соціальних витрат.
Число жертв було приголомшливим: 650 000 робітників брали безпосередню участь у гасінні пожежі, надання допомоги евакуйованим та прибирання. Близько 90 000 людей було евакуйовано з 30-кілометрового радіусу, включаючи процвітаюче місто Прип’ять та понад 70 інших населених пунктів. Крім того, 77 адміністративних районів у 12 областях України, зокрема понад 1500 сіл, житлових районів та міст, були сильно забруднені радіоактивними матеріалами.
Невдовзі після аварії Радянська армія заблокувала територію радіусом 30 км. від Чорнобильської АЕС. Пізніше радіус було змінено, щоб охопити набагато більшу територію України. Ця зона локдауну відома як «зона відчуження». «Зона відчуження», що вважається радіоактивно забрудненою територією, була повністю закрита для громадського доступу і знаходилася під повним військовим контролем. Понад два десятиліття радянська та українська влада підтримувала зону навколо реактора, зокрема місто Прип’ять.
Терористичні локдауни.
Більшість відомих прикладів національних локдаунів за останні два десятиліття по всьому світу були пов’язані з терористичними атаками. Як і пандемії, глобальний тероризм – побічний ефект глобалізованого світу. 11 вересня 2001 року назавжди залишиться в пам’яті як один із найжахливіших терористичних актів сучасності.
Атаки застали Америку та її лідерів зненацька, але відразу за ними пішов триденний локдаун американського цивільного повітряного простору. Усі вхідні міжнародні рейси було переведено до Канади. Локдауни в повітряному просторі Вашингтона були серйозно жорсткішими після терактів 11 вересня, але найсерйозніший локдаун стався в Нью-Йорку. Мости та тунелі, що ведуть на Манхеттен, були закриті для неаварійного руху в обох напрямках. В результаті було припинено доставку їжі до ресторанів та продуктових магазинів.
Усі державні школи, коледжі, дитячі садки та університети в Нью-Йорку та Вашингтоні, округ Колумбія, також були закриті. Локдаун 11 вересня міг бути короткостроковим, але він надав довгостроковий вплив на соціальну та політичну поведінку американських інститутів та громадян. Це посилило антимусульманські настрої та сегрегацію в деяких американських містах, обмежило американську демократію антитерористичними законами, розширило приватизацію державного сектору та обмежило використання громадських місць.
Подібні моделі поведінки та урядові рішення, які зазвичай супроводжують загальнонаціональні локдауни по всьому світу.
Після серії скоординованих терористичних атак у Парижі, здійснених організацією «Ісламська держава» 13 листопада 2015 року, бельгійський уряд запровадив локдаун на чотири дні. Теракт у столичному районі Брюсселя призвів до закриття магазинів, шкіл, громадського транспорту та заборони будь-яких зборів протягом чотирьох днів. Це схоже на локдаун у Бостоні після вибуху бомби на марафоні Бостона 15 квітня 2013 року.
Підсумок.
Таким чином, зрозуміло, що недавні локдауни у відповідь на пандемії, тероризм, стихійні лиха або технологічні катастрофи врятували життя. Локдаун, карантин та ізоляція – це слова, які сьогодні використовуються позитивно у боротьбі з коронавірусом у всьому світі. Вони рятують життя. Локдаун тепер є частиною нашої повсякденної життєвої філософії.