Іпохондрія (Іпохондричний розлад) – це термін, який використовується для опису психічного розладу, при якому індивід передбачає наявність у себе серйозного фізичного захворювання, навіть при відсутності будь-яких симптомів або передумов.
Що таке ІПОХОНДРІЯ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Іпохондрія, чи якщо точніше «Іпохондричний розлад» – це специфічний розлад психіки, при якому людина думає, що вона хвора, а лікарі, або приховують це від неї, або не можуть виявити захворювання.
Як правило, іпохондрики (так називають людей, які страждають іпохондрією) схильні роздувати існуючі проблеми до неймовірних масштабів. Наприклад, зі звичайної застуди та кашлю, вони всерйоз можуть приписувати собі такі захворювання як туберкульоз або рак легенів. Вони будуть впевнені, що їх захворювання дійсно дуже небезпечне та швидше за все смертельне. Переконання лікарів в тому, що це всього-на-всього застуда, будуть сприйматися як брехня або некомпетентність лікаря нездатного діагностувати справжнє захворювання.
Подібний ірраціональний страх всіляких хвороб, досить часто штовхає іпохондриків вигадувати та приписувати собі симптоми, яких фактично немає. Варто також відзначити, що іпохондрики здатні витрачати дні на проліт вивчаючи медичну літературу в пошуках того, як підігнати свої реальні чи вигадані симптоми під яке-небудь захворювання. Також вони готові витрачати будь-які гроші на всілякі медичні обстеження та тести, незалежно від того, потрібно це, чи ні.
ІПОХОНДРІЯ – симптоми.
Якщо говорити про симптоми іпохондрії, то в першу чергу слід відзначити, що даний розлад може проявлятися як тимчасово, так і бути присутнім на постійній основі. У більшості випадків перші ознаки іпохондрії проявляються у віці 25-35 років. Але, це не є правилом, і існує маса прикладів, коли цей розлад виникає в дитинстві або літньому віці.
Отже, основні симптоми іпохондрії:
- Надзвичайна стурбованість станом власного здоров’я.
- Нав’язливий інтерес до симптоматики важких захворювань;
- Постійна перевірка свого тіла на наявність ознак захворювань;
- Часті медичні консультації та обстеження;
- Заперечення результатів, діагнозів, висновків фахівців;
- Постійні розмови з іншими людьми про власне здоров’я та існуючі захворювання;
- Вигадування симптомів;
- Гіперболізація загрози при найпростіших захворюваннях;
- Необґрунтоване уникнення людних або інших місць, де є можливість захворіти.
Причини іпохондрії.
На жаль, на цей момент причини розвитку іпохондричного розладу до кінця не зрозумілі, але існує кілька життєздатних теорій:
- Негативний досвід з минулого. В цьому випадку розлад може розвиватися у людей, які в минулому перехворіли на важкі захворювання.
- Сім’я. Зайва стурбованість батьків про здоров’я своєї дитини, може вплинути на розвиток у неї подібної фобії захворювань у майбутньому.
- Мнимість та самонавіювання. Досить часто мнимі люди надають надмірне значення дискомфортним проявам життєдіяльності організму. Це означає, що при будь-яких незвичайних відчуттях, люди підозрюють наявність захворювання.
Іпохондрія — лікування.
Лікування іпохондрії, це далеко не легке завдання, оскільки, найчастіше цей розлад має хронічний характер. Крім усього іншого, досить складно встановити справжню причину розвитку подібної стурбованості людини власним здоров’ям. І все ж, методики є. Зазвичай хороші відносини з сімейним лікарем – кращий засіб для боротьби з іпохондрією. Якщо лікар говорить, що немає ніякого серйозного захворювання, але обіцяє продовжувати стежити за симптомами, то людина отримує певне почуття спокою та комфорту. За її здоров’ям будуть стежити. Також існують досить ефективні методики лікування, пов’язані з психотерапією. Однак медикаментозне лікування не застосовується до іпохондриків, оскільки, воно може лише більше їх налякати.