Інклюзивний — це той, що включає всіх або все. Інклюзивність — це включення всіх в певну систему (наприклад, освіти) незалежно від їх фізичних, фізіологічних або інших особливостей.
Що таке ІНКЛЮЗІЯ (ІНКЛЮЗИВНІСТЬ) – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Інклюзія (інклюзивність) – це прагнення залучити й інтегрувати всіх людей і групи в діяльність, організації, політичні процеси і т. д., особливо тих, хто перебуває у несприятливих умовах, постраждав від дискримінації або має обмежені фізіологічні можливості.
Наприклад, інклюзивна практика найму, інклюзивні дитячі майданчики, інклюзивна школа, інклюзивна освіта. Якщо ви описуєте групу або організацію як інклюзивну, то ви маєте на увазі, що вона дозволяє всім людям належати до неї, а не тільки якогось певного типу людей.
Що таке інклюзивні цінності.
Інклюзивні цінності — це визнання
- різноманітності,
- рівності та справедливості,
- співробітництва,
- участі,
- спільності.
Що таке інклюзивна освіта.
Інклюзивна освіта (інклюзивне навчання), або інклюзія — це освіта що включає всіх: всі учні відвідують звичайні школи, коледжі та університети, що відповідають їхньому віку, і отримують підтримку, щоб вчитися, робити свій внесок до повноправної участі в житті навчального закладу.
Інклюзивне навчання дітей – це забезпечення доступу до якісної освіти для всіх дітей шляхом ефективного задоволення їх різноманітних потреб, своєчасного реагування, прийняття, поваги й підтримки.
Учні беруть участь в освітній програмі в загальному навчальному середовищі з підтримкою для зменшення та усунення бар’єрів і перешкод, які можуть привести до виключення. Це означає, що система повинна адаптуватися для включення людей з обмеженими можливостями, а не вони до системи. Система освіти повинна усвідомлювати, що вона створює перешкоди для учнів з обмеженими можливостями, якщо звичайні школи для них недоступні.
Приклади реалізації принципу інклюзивності в освіті:
- Олег не може ходити. Щоб він міг піти в дискусійний клуб після школи, його забере доступний мікроавтобус.
- У Олі дислексія. Щоб вона могла вивчати книгу разом з класом, учитель просить її слухати аудіокнигу, а не читати текст.
Що не є інклюзивним в системі освіти:
- Спеціальні школи й коледжі тільки для дітей і студентів з обмеженими можливостями. Це називається сегрегацією.
- Окремі підрозділи у звичайних школах і коледжах. Це теж сегрегація.
- Діти з обмеженими можливостями, які навчаються у звичайних школах, але без достатньої підтримки. Це називається інтеграцією: учні з обмеженими можливостями отримують загальну освіту, але їх потреби не задовольняються.
Ефективна інклюзивна школа
передбачає такі дії:
- надати можливість кожному учневі повною мірою брати участь в навчальному середовищі, призначеному для всіх;
- створювати позитивний клімат, заохочувати почуття приналежності й забезпечувати прогрес учнів у досягненні відповідних особистих, соціальних, емоційних і академічних цілей;
- чуйно реагувати на індивідуальні потреби в навчанні, забезпечуючи достатній рівень підтримки й застосовуючи практики та принципи викладання, орієнтовані на учнів.
Що таке інклюзивне робоче місце.
Інклюзивне робоче місце — це таке місце, де люди з різними особливостями й обмеженими можливостями відчувають себе бажаними та цінними за свій внесок в роботу. Це місце, де люди з фізичними вадами різного роду мають ті ж можливості для розвитку, що і їхні колеги. Це місце, де люди відчувають себе в безпеці, розкриваючи свої невидимі фізичні вади.
Принципи інклюзивної культури:
- Інклюзивна культура забезпечує рівний доступ до можливостей зростання.
Співробітники з обмеженими можливостями, як і всі інші, прагнуть до можливості професійного розвитку. Це охоплює конференції та тренінги, а також спонсорування програм наставництва.
- Інклюзивна культура винагороджує талант і наполегливу працю.
Надання можливості співробітникам з певними вадами освоювати нові навички та просуватися по кар’єрних сходах приносить користь всім.
- Інклюзивна культура запрошує до участі людей з обмеженими можливостями.
Керівники та колеги повинні ясно дати зрозуміти, що вони вітають думку і внесок колег з обмеженими можливостями. Переконайтеся, що ваші співробітники з обмеженими можливостями мають право голосу на зборах персоналу і під час групових обговорень. У інклюзивній культурі співробітники з обмеженими можливостями також беруть участь в повсякденній робочій взаємодії: від зустрічей з нагоди дня народження до обідів з колегами, що призводить до дружби й почуттю приналежності.
- Інклюзивна культура визнає, що найняття співробітників з обмеженими можливостями корисний для бізнесу.
У корпоративній культурі, яка є інклюзивною, робота з людьми з обмеженими можливостями — лише частина звичайного способу ведення бізнесу. Є явні докази того, що інклюзивна культура на робочому місці позитивно впливає на прибуток і цінності організації. Дослідження, проведене Accenture у 2018 році, показало, що компанії, які застосовують передові методи найму і підтримки людей з обмеженими можливостями, перевершують своїх конкурентів. Ці компанії досягли в середньому на 28 відсотків збільшення виручки, подвоєння чистого прибутку і на 30 відсотків більше високої рентабельності.
Що таке інклюзивний розвиток.
Інклюзивний розвиток направлений на те, щоб всі люди у світі отримували вигоду від стійкого економічного і соціального розвитку. Багато організацій реалізують цей підхід в боротьбі з бідністю шляхом підтримки освіти й забезпечення засобів до існування для тих, хто потребує цього. Вони пропагують комплексний підхід, який розв’язує взаємопов’язані проблеми бідності, нерівності, соціальної ізоляції, розширюючи при цьому знання та навички людей.
Мета інклюзивного розвитку – створити сприятливе середовище для рівного доступу до можливостей, приділяючи особливу увагу найбільш вразливим і ізольованим групам населення.
1 Comment
Чудова стаття, дякую, але в ній часто зустрічається фраза “дитина/людина з обмеженими можливостями” в контексті дітей/людей з порушеннями функцій. Це неправильно, адже всі ми маємо обмежені можливості, наприклад, фізично не можемо підняти 500 кг, або бігти швидше. Може варто було б виправити? )