Анклав – це географічний термін, яким називають країни, територія яких повністю оточена кордонами іншої держави.
Що таке АНКЛАВ у географії — поняття і визначення простими словами з прикладами.
Анклавами називають невеликі країни або території, які повністю знаходяться на території іншої країни. Найкращим прикладом анклаву може бути Ватикан. Як можна побачити на зображенні нижче, Ватикан розташований практично в центрі Риму, Італія. Проте це не заважає йому залишатися окремою адміністративною одиницею зі своїми правилами та законами.
Для довідки:
Ватикан є найменшою офіційно визнаною державою у світі.
У чому різниця між анклавом, ексклавом та напіванклавом?
Досить часто разом із терміном «анклав» можна почути два інші терміни – це ексклав та напіванклав. Всі ці терміни тісно пов’язані один з одним в основній концепції та розрізняються лише в деталях позиціонування та приналежності території. Щоб нам було простіше зрозуміти значення цих слів, слід докладніше розглянути, що таке ексклав і напіванклав.
- Ексклав – це несамостійний (такий, що належить якійсь країні) регіон, який з якихось причин територіально віддалений від материнської держави та повністю оточений однією чи кількома країнами. Як приклад можна навести Калінінградську область Росії. По суті, дана територія є частиною Російської Федерації, але вона досить далеко від основної частини території Росії. Слід зазначити, що анклави як загальне поняття найчастіше є й ексклавами.
- Напіванклав або напівексклав – це частина території, яка не повністю оточена іншими державами та має власний вихід до моря. З цього випливає, що згадана як приклад Калінінградська область Росії фактично є напівексклавом, оскільки на заході вона омивається Балтійським морем.
У випадках коли анклав є ексклавом, материнська держава укладає угоди з країнами, що оточують цю віддалену територію. Необхідні угоди містять гарантії того, що громадяни ексклаву не будуть ізольовані від світу і матимуть можливість пересування та зовнішньої торгівлі. Крім цього, іноді до угод включаються деякі військові аспекти, такі як захист повітряного простору тощо.
Іноді трапляється так, що якщо жителі анклаву чи ексклаву перейняли культуру та мову навколишньої країни, то вони можуть лобіювати свої інтереси щодо злиття з цією державою в одне ціле.
Як і чому з’являються анклави?
Простої та однозначної відповіді на це питання просто не існує. Для утворення анклавів можуть бути сотні різних причин, проте постараємося навести приклад найпоширеніших.
Багато анклавів було сформовано, коли було оформлено офіційні національні кордони, що іноді призводило до появи людей іншої національності, замкнених у межах чужої країни. Це часто спричиняло політичні потрясіння, оскільки люди в анклаві могли бути відрізані від своєї материнської нації. У таких випадках приймалися рішення на користь того, щоб дати таким людям можливість створити свою власну карликову державу. Даний метод розв’язання проблем знімав напругу, що виникла між різними культурами та народами.
У багатьох колишніх колоніях анклави існують у великій кількості. В Індії, наприклад, існує понад 80 бангладешських анклавів. Як очевидно з цього прикладу, появі подібних утворень послужили колоніальні чи загарбницькі війни минулого.
Іноді трапляються випадки утворення неформальних анклавів, які виникають з причин накопичення емігрантів однієї національності на ділянці території певної держави. Як приклад можна розглянути китайський квартал у Сан-Франциско, відомий як Чайнатаун. У повному розумінні терміна анклавом його назвати не можна, але в окремих випадках це визначення застосовується до позначення кластерних релігійних чи етнічних груп у межах більшого населеного пункту.