Гендер – це соціально сконструйована стать, яка визначається біологічно сексуальними характеристиками жінок чи чоловіків.
Що таке ГЕНДЕР — поняття, визначення простими словами.
Простими словами Гендер – це щось більше, ніж чоловіча чи жіноча стать, і стосується вашого відчуття того, ким ви є як хлопець, дівчина чи хтось ще, на відміну від того, на що вказують ваші фізичні характеристики, гени та гормони. Визначення свого гендеру (гендерної приналежності) може бути різноманітнішим, ніж просто ототожнення себе з «чоловіком» чи «жінкою». Різні люди зображають свій гендер по-різному.
Гендер – це те, як хтось сприймає себе, ідентифікує себе всередині та як він обирає зовнішнє самовираження.
Люди можуть використовувати свій зовнішній вигляд, стиль одягу, поведінку, щоб зобразити свій гендер, з яким вони себе ідентифікують.
Хоча генетичні фактори зазвичай визначають біологічну стать людини, люди самі визначають свою власну гендерну ідентичність. І для багатьох із них гендер, з яким вони себе ідентифікують, не збігається з гендером, яким вони вважалися при народженні, виходячи з їхніх фізичних та статевих характеристик.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) розглядає гендер як соціальну конструкцію, яку люди зазвичай описують як жіночність та мужність.
У багатьох західних культурах люди асоціюють жіночність із жінками, а мужність із чоловіками, але ця соціальна конструкція варіюється.
Історія.
Геї, лесбіянки, бісексуали, трансгендери, інтерсексуали та пов’язані з ними ідентичності виявлялися по-різному протягом усієї історії. Усі культури включали, з різним ступенем визнання, тих, хто практикує одностатеві відносини, і тих, чия стать, гендерна ідентичність, і гендерний вираз не відповідають чинним нормам. А останнім часом питання сексуальності та статі стали політизуватися. Останні п’ятдесят років стали свідками зростання політичної активності, пов’язаної з концепцією гендеру та гендерної ідентичності.
Що таке гендерна ідентичність.
Гендерна ідентичність – це ваше особисте розуміння своєї статі та того, як ви хочете, щоб світ бачив вас.
Це те, як ви почуваєтеся всередині і як виражаєте свій гендер через одяг, поведінку та зовнішній вигляд. Це почуття виникає у дуже ранньому віці. Фізичні особливості, з якими ви народилися (стать, присвоєна при народженні), необов’язково визначають ваш гендер. І хоча традиційно гендер ділився на «чоловічий» та «жіночий», нині широко визнано, що гендер не такий простий і що існує безліч різноманітних гендерних ідентичностей.
Наприклад, ви можете ідентифікувати себе з гендером, що відрізняється від статі, яка вам була призначена при народженні:
- при народженні вам приписана жіноча стать, але ви ідентифікуєте себе як чоловік;
- при народженні вам приписана чоловіча стать, але ви ідентифікуєте себе як жінка;
- ви визначаєте себе десь між чоловічим та жіночим початком;
- ви усвідомлюєте себе якоюсь іншою гендерною ідентичністю.
Деякі люди не знають, як визначити свою гендерну ідентичність, інші можуть сумніватися в ній.
Види чи типи гендерів.
Є багато різних слів, термінів та ярликів, які люди використовують для опису свого гендеру чи гендерних характеристик та ідентичності. Ось деякі з найпоширеніших:
Цисгендер.
Слово, що використовується для опису людей, гендер яких збігається з гендером їхнього тіла або призначеною статтю. Наприклад, цисгендерний чоловік ототожнює себе з чоловіком – статтю, призначеною при народженні.
Простими словами, Цисгендер — це звичайний чоловік, який відчуває себе чоловіком; жінка, яка відчуває себе жінкою.
Транс та гендерна різноманітність.
Загальне слово, що використовується для ідентифікації людей, чий гендер відрізняється від їхньої біологічної статі. Транс — термін всеосяжний, тому що він включає всіх тих, хто ідентифікує себе як небінарні та безстатеві.
Трансгендер.
Трансгендер — це особистість, чия гендерна ідентичність чи гендерний вираз не відповідає статі, що зазвичай визначається при народженні.
Гендерквір (genderqueer) / небінарний.
Гендерквір — це той, хто має гендерну ідентичність, яка не збігається з очікуваннями суспільства щодо статі, яка їм була призначена при народженні.
Цей термін також може стосуватися того, хто ідентифікує себе людиною з поєднанням різних гендерів. Будь-яка гендерна ідентичність, яка знаходиться всередині, поза, упоперек або між спектром чоловічих та жіночих бінарних форм. Небінарна людина може ідентифікувати себе як гендерний флюїд, трансмаскулін, трансфемінін, агендер, бігендер і т.д.
Типи / види небінарних гендерів:
- Агендер — це той, хто не ідентифікує себе з однією специфічною статтю або взагалі не має її.
- Андрогін — це той, чия стать одночасно жіноча і чоловіча або знаходиться в спектрі між фемінним і маскулінним початком.
- Бігендер — це той, хто має два гендери, часто демонструючи культурно та соціально фемінні та маскулінні ролі.
- Гендерфлюїд — це той, хто ідентифікує себе як гендерно-мінливий, має уявлення й гендерну ідентичність, які змінюються між або поза очікуваннями суспільства щодо статі.
- Гендерний вигнанець (outlaw) — це той, хто відмовляється дозволити громадському визначенню понять «жінка» або «чоловік» визначати, що вони являють собою.
- Омнігендер — це той, хто поєднує в собі всі гендерні ідентичності.
- Полігендер та пангендер — це той, хто відчуває та демонструє аспекти різних статей.
Інтерсекс.
Інтерсекс – це людина, народжена з репродуктивними органами, рівнем гормонів та/або статевими хромосомами, які не є виключно чоловічими чи жіночими.
Є багато різних станів інтерсексуальності і вони не завжди очевидні зовні або навіть не діагностуються.
Стать та гендер: відмінності.
Поняття «стать» та «гендер» часто використовуються як синоніми, попри різні значення:
- Стать – це ярлик (чоловічий чи жіночий), який нам присвоює лікар при народженні на підставі геніталій, з якими ми народилися, та наших хромосом. Стать вказана у нашому свідоцтві про народження.
- Гендер – це поняття набагато складніше: це соціальний та правовий статус та набір очікувань від суспільства щодо поведінки, характеристик та думок. У кожній культурі є стандарти (стереотипи) поведінки людей залежно від їхнього гендеру. Але замість того, щоб говорити про частини тіла, йдеться більше про те, яких від вас очікують дій залежно від вашої гендерної приналежності.
Гендер та сексуальна орієнтація.
Є суттєва різниця між поняттями «гендер» та «сексуальна орієнтація». Гендер та сексуальна орієнтація – це два різні, але взаємопов’язані аспекти особистості.
- Гендер – це особисте (те, як ми бачимо себе).
- Сексуальна орієнтація – міжособистісна (хто нас фізично, емоційно та/або романтично приваблює).
Чому важливо розрізняти ці два поняття? Коли ми плутаємо гендер із сексуальною орієнтацією, то, ймовірно, робимо припущення про людей, які не мають нічого спільного з тим, хто вони є насправді. Наприклад, коли чиєсь гендерне вираження несумісне з очікуваннями інших, часто робляться припущення про сексуальну орієнтацію цієї людини. Хлопчик, який любить грати в принцесу, вважається геєм, а дівчина, яка купує одяг у відділі «для хлопчиків» і віддає перевагу короткій стрижці, може вважатися лесбіянкою. Це можуть бути хибні висновки. Те, що хтось носить і як він поводиться, залежить від гендерного самовираження. Ви не можете визначити сексуальну орієнтацію людини по тому, що вона носить (якщо на те пішло, ви також не зможете дізнатися її гендерну ідентичність, якщо вона вам сама не скаже).
Змішування гендеру та сексуальної орієнтації у нашому суспільстві також може вплинути на здатність молодих людей розуміти та формулювати аспекти свого гендеру. Наприклад, трансгендери або небінарні люди нерідко порушують питання, чи є вони геями або лесбіянками (або належать до будь-якої іншої сексуальної орієнтації, крім гетеросексуальної), перш ніж прийти до більш повного усвідомлення своєї гендерної ідентичності. Те, як ми приходимо до розуміння свого гендеру та сексуальної орієнтації, а також рішення, які ми приймаємо, щоб розкрити та висловити це — різні шляхи.
Що таке гендерна рівність.
Гендерна рівність – це коли люди всіх гендерів мають рівні права, обов’язки та можливості.
Гендерна нерівність торкається всіх: жінок, чоловіків, трансгендерних та агендерних людей, дітей та цілі сім’ї. Вона впливає на людей будь-якого віку та походження. Гендерна рівність запобігає насильству щодо жінок і дівчаток, людей, чия біологічна стать не збігається з гендером. Важливо розуміти, що суспільства, в яких усі гендери рівні, безпечніші та здоровіші.
Що таке гендерні стереотипи.
Гендерний стереотип – це узагальнене уявлення або упереджена думка про атрибути, характеристики, ролі, якими повинні володіти або виконувати представники різних гендерів.
Гендерний стереотип шкідливий, коли він обмежує здатність людей розвивати свої особисті здібності, продовжувати свою професійну кар’єру та/або робити вибір щодо свого життя.
Наприклад, традиційний погляд на жінок як на вихователів дітей означає, що обов’язки догляду за дітьми часто лягають виключно на жінок.
Гендерні стереотипи належать до практики приписування окремому гендеру певних атрибутів, характеристик або ролей лише на підставі їхньої приналежності до соціальної групи жінок або чоловіків. Гендерні стереотипи є протиправними, якщо вони призводять до порушення прав людини та основних свобод.
Приклади включають:
- Відсутність криміналізації зґвалтування у шлюбі на основі того, що жінки є сексуальною власністю чоловіків;
- Нездатність розслідувати, притягати до відповідальності та засуджувати сексуальне насильство щодо жінок, вважаючи, що жертви сексуального насильства погоджувалися на статеві акти, оскільки вони не одягалися і не поводилися «скромно».
Неправильні гендерні стереотипи – найчастіша причина дискримінації жінок.
Сприйняття суспільством різних гендерів.
Люди з різним гендером або ті, хто не ідентифікує себе з гендером, який їм був призначений при народженні, можуть відчувати різні стресові ситуації, які сприяють підвищеному ризику проблем із психічним здоров’ям, наприклад:
- депресія,
- заподіяння собі шкоди,
- суїцидальні думки.
Однак важливо відзначити, що гендерна різноманітність сама по собі не викликає проблем із психічним здоров’ям.
Ось деякі повсякденні переживання, які можуть підвищити вразливість людини до розвитку психічних розладів:
- почуття відмінності від оточуючих вас людей,
- булінг через гендерну ідентичність,
- почуття тиску, що змушує відкинути свої почуття щодо своєї гендерної ідентичності,
- страх або занепокоєння, що ваша гендерна ідентичність не буде прийнята вашими близькими, поряд із шансом бути відкинутим або ізольованим,
- почуття самотності чи нерозуміння з боку близьких,
- почуття стресу та занепокоєння з приводу тиску, необхідного для відповідності вашій біологічній статі.
Цей тиск може бути дуже стресовим, особливо у поєднанні з іншими проблемами у вашому житті, такими як школа, пошук роботи, формування відносин та усвідомлення того, хто ви є, пошук свого місця у світі.
Важливо ділиться зі своїми думками з іншими людьми, які переживають те саме, що й ви, а також звертатися до спеціалізованих організацій, які здатні підтримати вас.
2 Comments
Дякую!!! Сайт просто супер…Я дуже багато нового внав для себе про ГЕНДЕР!!!
Прекрасний сайт, дуже радію що є такий ресурс!)
Є деякі моменти в статті які б можна було дописати інакше (наприклад акушерська або паспортна стать). “Звичайний чоловік” – трохи стигматизує, ніби транс-чоловік незвичайний.
Ні в якому разі не критикую! Але як транс*персона та психолог пропоную свою допомогу зі схожими темами або виключно цією статтею, якщо ви розглядаєте допомогу взагалі =) Розумію, якщо ні.
Не знайшов контактів де би можна було звернутися з такою пропозицією тому пишу тут у коментарі.
Знайшов вас шукаючи статті на тему егоїзму, дуже класно написано!