Гетерохромія (Heterochromia) – це рідкісний анатомічний стан, викликаний дисбалансом рівня меланіну в організмі, в результаті чого, ми можемо спостерігати людей і тварин з райдужними оболонками різного кольору.
Що таке ГЕТЕРОХРОМІЯ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Гетерохромія – це коли у людини або тварини очі різного кольору, повністю або частково. Дане явище досить рідкісне у людей, але все ж, іноді можна зустріти людину, у якої одне око, наприклад, зелене, а інше каре.
Що таке Меланін?
Як вже було сказано у визначення терміну, саме меланін є ключовим фактором в результаті чого виникає гетерохромія. Тому, для повного розуміння процесу, слід розібратися в тому, що являє собою цей меланін та навіщо він потрібен.
Меланін – це хімічний пігмент властивий практично всім живим істотам, природно включаючи людей, тварин і рослини.
Простими словами, це речовина, що відповідає за формування кольору у шкіри, волосся, і в нашому випадку – райдужної оболонки очей. Чим вище його вміст, тим більш вираженим виходить колір.
Вплив концентрації меланіну, можна показати на подібних прикладах:
- У людей з високим вмістом даного пігменту, очі як правило – карі;
- Коли кількість меланіну середня, очі – зелені;
- У випадках, коли меланіну зовсім мало, очі – блакитні або сірі.
Чому у новонароджених (немовлят) блакитні очі?
Багато хто помічав, що при народженні, у більшості немовлят, як правило – очі блакитні. Це пов’язано з тим, що гени, які відповідають за регуляцію меланіну, ще не включилися, так би мовити, в роботу повністю і вміст пігменту ще дуже низький. Згодом кількість меланіну приходить в ті параметри, які закладені в генетичній схильності дитини, і колір очей змінюється.
Цікавий факт про гетерохромію №1
Згідно з численними проведеними дослідженнями, спочатку у всіх людей на планеті, був всього лише один колір очей – карий. Вже через певний час, в результаті різних мутацій, ми отримали інші кольори та відтінки райдужних оболонок.
Цікавий факт про гетерохромію №2
Ще більш цікавим фактом, є те, що всі люди з блакитними очима є в певному сенсі родичами. Якщо точніше, то у них всіх існує один загальний предок, у якого з’явилася дана мутація. Згідно з дослідженнями, це сталося приблизно 6 – 10 тисяч років тому у Причорноморському регіоні. Погодьтеся, що це дійсно дивно, як така маленька мутація, поширилася та вплинула на все людство.
Типи (види) гетерохромії.
Гетерохромія проявляється в одній з трьох форм:
- Секторальна;
- Центральна;
- Повна.
Що таке Секторальна гетерохромія?
Секторальна гетерохромія – це коли у людини на поверхні райдужної оболонки ока, присутня своєрідна пляма іншого кольору.
Що таке Центральна гетерохромія?
Центральна гетерохромія – це коли центральна частина райдужної оболонки ока, має колір, що відрізняється від кольору зовнішньої області. Дану аномалію прийнято називати «котячими очима».
Що таке Повна гетерохромія?
Повна гетерохромія – це коли очі абсолютно розрізняються за кольором. Наприклад, одне зелене, а інше блакитне. Дана форма дуже часто зустрічається у тварин таких як кішки та собаки.
Причини гетерохромії.
У випадку з гетерохромією, то дане явище заведено класифікувати за часом, коли вона була виявлена. З цього робиться висновок, до якого типу вона належить, вродженого чи набутого. Більшість випадків, є спадковими та можуть бути пов’язані з вродженим синдромом. Інші придбані та викликані травмою чи хворобою.
Вроджені випадки, зазвичай не викликають серйозних побоювань, оскільки це може бути всього лише сімейна та спадкова домінантна риса, яка визначається рядом генів. У таких випадках, це не обіцяє людині проблем зі здоров’ям. Але, про всяк випадок, медики рекомендують перевіритися у фахівців.
Вроджені причини гетерохромії:
- Синдром Ваарденбурга;
- Пьебалдізм;
- Синдром Горнера;
- Нейрофіброматоз Тип 1;
- Туберкульозний склероз;
- Хвороба Гіршпрунга;
- Синдром Паррі-Ромберга;
- Химера.
Детальніше про вродженні причини виникнення гетерохромії:
- Синдром Ваарденбурга – це генетичний стан, який може викликати втрату слуху, а також зміни в забарвленні шкіри, волосся та очей людини.
- Пьебалдізм, подібний синдрому Ваарденбурга, хоча він не пов’язаний з глухотою. Люди з цим станом мають ділянки шкіри без пігменту на голові, повіках, бровах, віях та волоссі.
- Синдром Горнера – це не форма генетичного синдрому, а група порушень через внутрішньоутробні пошкодження головного мозку або родової травми з іннервацією симпатичної нервової системи людини до одного ока. На ураженій стороні обличчя людини, зіниця маленька, повіки опускаються, а райдужна оболонка світліша. Синдром Горнера, не пов’язаний з втратою слуху або іншими аномаліями пігментації.
- Нейрофіброматоз Тип 1, також званий «захворюванням Реклингхаузена» – це розлад, в якому присутні пухлини нервових клітин разом з порушеннями меланіну, викликаючи порушення очного та пігментного стану людини.
- Туберкульозний склероз, також званий «хворобою Борнвілля» викликає немедикаментозні пухлини в різних органах, включаючи очі людини.
- Хвороба Гіршпрунга – це розлад кишечника, який може викликати зменшення пігментації райдужної оболонки очей людини.
- Синдром Паррі-Ромберга, також званий «геміфаціальною атрофією» викликає розлад шкіри людини та м’яких тканин половини обличчя.
- Химера. У надзвичайно рідкісних випадках, людина може бути химерою. Це коли вона містить окрему ДНК від нерозвиненого близнюка, і в результаті має очі з різних кольорів.
Придбана гетерохромія, причини:
- Злоякісна меланома райдужної оболонки або метастатичні пухлини райдужної оболонки.
- Травма, проникаюча або тупа, може викликати одностороннє висвітлення райдужки через атрофію райдужки.
- Окулярний меланоз – це стан, що характеризується підвищеною пігментацією очей людини та навколишніх тканин.
- Доброякісні пухлини кісти обличчя можуть викликати освітлення або потемніння райдужної оболонки.
- Набутий синдром Горнера від нейробластоми, захворювання або травми, яка зачіпає симпатичну нервову систему людини на шиї.
- Синдром Чедіак-Хигаси – рідкісне генетичне захворювання, яке може проявлятися в дитинстві. Викликає зміни кольору очей та шкіри людини.
- Гетерохромний цикліт Фукса – це стан, що характеризується безсимптомним увеїтом, при якому райдужна оболонка ока стає гіпохромною і має розмитий вигляд.