Урбанізація – це глобальний процес міграції населення з сільської місцевості в міську, що в підсумку призводить до стрімкого зростання міст. Сам термін «Урбанізація», походить від латинського слова «urbanus», що буквально перекладається як: міський.
Що таке УРБАНІЗАЦІЯ – поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Урбанізація – це процес при якому населення з сіл переїжджає жити в міста або поселення міського типу. У свою чергу, цей процес викликає стрімке зростання і розвиток міських поселень, які згодом об’єднуються у великі мегалополіси з величезною кількістю жителів.
Причини урбанізації. Риси, особливості та ознаки урбанізації.
Існує величезна кількість причин, які сприяють розвитку урбанізації, до них можуть відноситися різні економічні, соціальні та культурні фактори. Проте, серед усіх можна відзначити кілька основних, які впливають на процес урбанізації населення найбільше, це:
- Глобальна індустріалізація;
- Комерція;
- Соціальні аспекти;
- Ринок праці;
- Модернізація та зміна способу життя.
Глобальна індустріалізація.
За своєю суттю, це перехід від старої економіки сільського господарства до нової несільськогосподарської, яка базується на розвитку промисловості. Завдяки промисловій революції, все більше людей були потрібні у якості робочої сили на всіляких міських фабриках. У свою чергу, це стимулювало зростання будівель в межах міста.
Комерція.
Ще одним фактором для стимуляції урбанізації виступає торгівля. Міста зі своєю розвиненою інфраструктурою більш привабливі для здійснення різних комерційних операцій, що безсумнівно сприяє розвитку бізнесу. А там де бізнес, завжди люди.
Соціальні аспекти.
До цієї категорії можна віднести такі аспекти, які в містах явно кращі, ніж у сільській місцевості, це:
- Кращі умови для проживання;
- Розвинена система освіти;
- Хороша медицина;
- Умови для відпочинку;
- Наявність розвиненого соціального життя.
Ринок праці.
У містах існують широкі можливості для працевлаштування, які постійно привертають людей з сільських районів. Тому більшість людей часто мігрують в міські райони для доступу до добре оплачуваних робочих місць.
Модернізація та зміна способу життя.
У міру того, як міські райони стають більш технологічними, зі складними комунікаціями, інфраструктурою, медичними об’єктами, навчальними закладами та іншими соціальними вигодами, люди все більше віддають перевагу такому способу життя.
Проблеми, наслідки та вплив урбанізації.
Слід розуміти, що урбанізація, це природне явище, яке виникло завдяки вектору розвитку людства. Даний процес приніс з собою як позитивні, так і негативні моменти.
До позитивних моментів можна віднести:
- Можливість отримати більш високооплачувану роботу;
- Розвиток технологій та інфраструктури;
- Розвиток транспорту і зв’язку;
- Якісна освіта;
- Якісна медицина;
- Поліпшення якості життя.
Слід зазначити, що подібні позитивні ефекти в першу чергу стосуються більш розвинених і економічно успішних країн. У менш благополучних країнах, де контроль урбанізації знаходиться на низькому рівні, ефектів багатьох цих аспектів зводяться до нуля, а іноді і переходять в негативний спектр.
Проблеми урбанізації.
- Проблеми з житлом. Урбанізація залучає людей у міста, що призводить до збільшення чисельності населення. Зі збільшенням числа жителів, часто виникає нестача вільного житла, що веде до підвищення цін на житлову площу. В основному, дана проблема виникає при некоректній роботі міської влади та відповідальних за містобудування служб.
- Перенаселення. Це ще одна проблема урбанізації, яка пов’язана з тим, що дуже велика кількість людей живе на відносно невеликій площі. У свою чергу, даний фактор створює додаткове навантаження на всі комунальні служби, та й на інфраструктуру в цілому.
- Безробіття. Дана проблема існує навіть в найрозвиненіших містах. Вся річ у тому, що через величезну кількість жителів, ринок праці переповнений робітниками, які потребують роботу. У свою чергу, попит на робочу силу може бути не такий високий, це і породжує безробіття.
- Нетрі та бідні квартали. Вартість проживання в міських районах дуже висока. Коли це поєднується зі спонтанним зростанням населення та безробіттям, виникають цілі бідняцькі квартали.
- Антисанітарія, погана медицина та хвороби. Через перенаселення та швидкий приріст жителів, в більшості міських центрів, як правило, виявляються недоліки у водопостачанні та очисних спорудах. Подібні проблеми ведуть до поганої санітарної ситуації. У поєднанні з поганою медициною, це сприяє зростанню захворювань.
- Проблеми з транспортом. Одна з найпоширеніших проблем великих міст, це затори на дорогах.
- Міська злочинність. Проблеми нестачі ресурсів, перенаселення, безробіття, зубожіння, відсутність соціальних послуг та освіти зазвичай призводять до багатьох соціальних проблем, включаючи насильство, зловживання наркотиками і злочинності.