Теїстична еволюція – це ідея поєднання класичного єврейського, християнського та мусульманського релігійного вчення про Бога і створення життя, з науковим розумінням еволюції Чарльза Дарвіна. Сам термін «Теїстична еволюція», в деякому сенсі є синонімом для інших подібних термінів типу: «Християнський Дарвінізм» або «Еволюційний креаціонізм».
Що таке ТЕЇСТИЧНА ЕВОЛЮЦІЯ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Теїстична еволюція – це певна спроба адаптації релігійних вірувань, під сучасні наукові знання про еволюцію біологічних видів. Наприклад, прихильники теїстичної еволюції стверджують:
Саме Бог створив всесвіт та заклав всі принципи і правила еволюції живих організмів. А далі, еволюційний природний відбір створив все різноманіття життєвих форм на планеті, включаючи людей.
Таким чином, вони формують певну ідею про те, що Бог причетний до створення життя, але не бере участь безпосередньо у його формуванні.
Теїстична еволюція – історія та ідея.
Хоча теїстична еволюція набула популярності тільки з введенням та прийняттям теорії Чарльза Дарвіна, вона була заснована на більш старшій ідеї. Суть цієї ідеї полягала в тому, що історія описана в книзі Буття, швидше алегорична, ніж буквальна. Ця концепція фігурує у християнських писаннях святого Августина (IV століття) і єврейських писаннях Філона Олександрійського (1-го століття), Маймоніда (12 століття) і Герсоніда (13 століття).
Сучасні прихильники теїстичної еволюції, вказують на те, що Біблія була написана в донаукову епоху з метою духовного навчання, і було б помилкою вважати її науковою літературою. Інші християни і євреї, не погоджуються з такими поглядами і стверджують, що історію творення в Книзі Буття, слід сприймати буквально, з людиною, створеною на шостий день існування всесвіту.
Ставлення до теїстичної еволюції.
Як ми могли вже зрозуміти, в цій ідеї поєднання сучасної науки та стародавньої релігії, теж є безліч складнощів і протиріч. Річ у тім, що одні конфесії допускають такий варіант розвитку подій, а інші геть відкидають його.
Деякі, взагалі намагаються уникати подібних тем, розділяючи релігійну і наукову складові. Як приклад, можна привести Римо-католицьку церкву, яка допускає викладання теорії Дарвіна в католицьких школах. Проте, католицька церква дещо розпливчаста щодо своїх позицій в офіційних заявах, тому, зрозуміти її ставлення до еволюції наразі неможливо.