СВІФТ (SWIFT) – це найбільша міжбанківська міжнародна система з безпечного обміну інформацією і здійснення платежів. Буквально, термін S.W.I.F.T є акронімом від назви організації: «Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications», що українською звучить як: Товариство всесвітніх міжбанківських фінансових каналів зв’язку.
Що таке СВІФТ (SWIFT) – поняття та визначення простими словами.
Простими словами СВІФТ (SWIFT) – це спеціальний сервіс, який дозволяє банкам і фінансовим організаціям здійснювати безпечний і найголовніше швидкий обмін інформацією та проведення платежів.
Слід зазначити, що на цю мить SWIFT є найбільшою системою для здійснення різних фінансових операцій. У момент написання даної статті, послугами системи СВІФТ користуються майже 11000 користувачів з більш ніж двохсот країн.
Основним завданням системи, є здійснення швидких міжнародних фінансових переказів, що в сучасному світі є життєвою необхідністю. Само собою, що в першу чергу подібні можливості необхідні банкам, які власне і складають більшу частину користувачів системи. Але, крім банків, системою SWIFT успішно користуються і інші великі фінансові установи у яких є необхідність швидко і безпечно проводити платежі. Виходячи з цього можна сказати що користувачі СВІФТ це:
- Банки;
- Грошові брокери та торгівці брокерськими послугами;
- Клірингові системи;
- Інститути управління інвестиціями;
- Торгові та корпоративні дома.
Як працює система SWIFT?
Попри те, що завданням системи є здійснення платежів, сама мережа фактично не має нічого спільного з живими грошима. Простими словами, SWIFT при здійсненні платежу не перераховує кошти від одного клієнта іншому. Система пересилає платіжні доручення між обліковими записами установ використовуючи при цьому спеціальні коди, про які ми поговоримо нижче. Таким чином ми можемо сказати, що система працює як своєрідний закритий месенджер, через який спілкуються банки та фінансові структури. У ролі повідомлень виступають платіжні доручення, в яких вказано з якого банку (рахунки) повинні бути зняті кошти та на який надійти. Для того, щоб гроші завжди швидко і точно знаходили своїх одержувачів, в мережі існує спеціальна система ідентифікації клієнтів і їх рахунків. Це означає, що кожен клієнт має свій власний унікальний ідентифікатор у вигляді SWIFT коду.
Що таке SWIFT банку і СВІФТ код в цілому?
Оскільки ми вже розібралися в тому, що SWIFT, це мережа для комунікації, в якій у кожного користувача є свої коди, то зараз приступимо до того, які власне бувають ці коди. Отже, в системі можна зустріти 2 види кодів, це:
- BIC (Коди банківських ідентифікаторів);
- IBAN (Міжнародні номери банківських рахунків).
Що таке SWIFT BIC?
SWIFT- BIC – це спеціальний код, який служить для ідентифікації банку в системі. Зараз код SWIFT- BIC складається з восьми або одинадцяти символів. Перші чотири символи — це букви які безпосередньо ідентифікують банк. Наступні два символи — код країни, а два останніх символи — код міста. Якщо код має одинадцять символів, це означає, що банк додав тризначний код для позначення конкретної філії.
Що таке IBAN?
IBAN – це код, який містить в собі не тільки дані про банк одержувача, а й про конкретний рахунок фізичної особи на який необхідно переказувати кошти. Даним видом кодів переважно користуються в Європейських та близько-європейських країнах. Крім цього, даний код необхідний у випадку якщо фінанси необхідно вивести із зони ЄС. Сам по собі IBAN дещо відрізняється від BIC. В першу чергу він набагато довший і може містити до 34 символів. Перші 1-2 – це код країни одержувача. Наступні 3-4 символу це спеціальне контрольне число IBAN. Далі (5-34) йдуть внутрішньодержавні номери, які можуть відображати банк, його філію і власне номер рахунку одержувача.