Пластинація — це спеціальний науковий процес обробки тіла людини або тварини, що використовується для збереження правильного зовнішнього вигляду внутрішніх органів.
Що таке ПЛАСТИНАЦІЯ — поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Пластинація — це особлива техніка обробки тіл, що дозволяє зберігати м’язи та внутрішні органи у їх природному і натуральному вигляді, що своєю чергою є неоціненним наочним посібником для студентів медиків. Іншими словами, можна сказати, що пластинація — це процес, при якому з тіла видаляється вся волога та жир, а на їх місце закачується спеціальна рідина, що не дозволяє тканинам розкладатися. При цьому, тканини не втрачають в обсязі та виглядають дуже природно.
Методика пластинації була розроблена німецьким анатомом Гунтером фон Хагенсом у 1977 році. Спочатку дана техніка використовувалася у медичних лабораторіях та галереях, щоб у студентів були правдоподібні візуальні приклади анатомії людського тіла. У 1993 році Гунтер фон Хагенс формує Інститут пластинації та очолює його. Роботи, створені в майстерні інституту, публічно демонструються на виставках. Так, наприклад, досить великий успіх мала пересувна виставка «Body Worlds», де тіла розташовуються в різних положеннях, імітуючи життєві заняття. Само собою, що багатьом відвідувачам, досить складно дивитися на подібні експонати, але є й ті, хто вважає виставку прекрасним шансом вивчити внутрішню сторону людського тіла.
Метод та процес пластинації.
Стандартний процес пластинації складається з п’яти основних етапів:
- Бальзамування та препарування;
- Зневоднення (видалення рідин та жирів);
- Примусове просочення тканин;
- Позиціювання експонату;
- Фінальна обробка по наданню експонату жорсткості.
Бальзамування та препарування.
На даному етапі через артерії прокачується формальдегід та інші консервуючі рідини. Це робиться для того, щоб вбити всі бактерії, що сприяють розкладанню тканин. Зазвичай цей процес займає 3-4 години. Після цього починається безпосереднє препарування тіла. Шкірні, жирові та сполучні тканини видаляються для підготовки окремих анатомічних структур та елементів. Залежно від складності запланованого експоната, дана процедура може тривати від 500 до тисячі годин.
Зневоднення.
На даному етапі, вода та жири розчиняються в ацетоні. В умовах заморожування ацетон витягує всю воду та замінює її собою всередині клітин.
Примусове просочення тканин.
Це, мабуть, найважливіша частина процесу. На даному етапі тіло поміщають у спеціальний бак з рідким полімером (силіконовим каучуком, поліефіром або епоксидною смолою). Після цього в баку створюють вакуум, і ацетон починає закипати та випаровуватися. Залишаючи клітини, він засмоктує рідкий полімер в простір, що звільнився. Цей процес триває від 2 до 5 тижнів.
Позиціювання експонату.
Після вакуумного просочення, тіло залишається гнучким та може бути розташоване так, як це спочатку планувалося. Всі елементи тіла закріплюються дротом, голками та затискачами. Позиціювання вимагає багато анатомічних знань та певного почуття естетики. Цей етап може зайняти тижні або навіть місяці.
Фінальна обробка по наданню експонату жорсткості.
На даному етапі експонату надається жорсткість. Залежно від використовуваного полімеру, експонат піддають обробці ультрафіолетом, теплом або спеціальним газом.