ПДВ (Податок на додану вартість) – це різновид податку на споживання товарів чи послуг, при якому, на кожному етапі виробництва додається націнка в розмірі встановленої в державі ставки ПДВ.
Простими словами, ПДВ – це спеціальна форма непрямого податку, при якій на кожному етапі виробництва товару, в момент його реалізації, до його вартості додається податкова націнка аж до продажу кінцевому споживачеві. Попри химерність такого визначення, суть ПДВ полягає у податку на безпосереднє споживання товарів або послуг. У свою чергу, це означає, що якою б на перший погляд не була складною та заплутаною подібна система оподаткування, зрештою, даний податок сплатить кінцевий споживач. Іншими словами, можна сказати, що ПДВ – це націнка, яку держава отримує практично з кожної проданої кінцевому споживачеві речі або послуги.
Якщо розбиратися в тому, для чого взагалі потрібен ПДВ, то слід зазначити той важливий факт, що саме цей податок відіграє дуже важливу роль в наповненні бюджету тієї чи іншої країни. І це досить логічно, оскільки, кожен день здійснюються мільйони операцій з продажу або перепродажу, з яких держава отримує податки. Крім цього, подібна система оподаткування, дозволяє отримувати податки з виробника, не чекаючи фактичного продажу готового товару кінцевому споживачеві.
Відносно того, хто безпосередньо платить ПДВ (фізично перераховує гроші в казну держави) і займається усіма бухгалтерськими операціями, то в основному це: Юридичні особи та Приватні (індивідуальні) підприємці. Кінцевому споживачу не потрібно самостійно платити дані відрахування, оскільки вони вже включені в підсумкову ціну товару. Проте, в чеку окремою графою вказується сума ПДВ, яка буде сплачена до бюджету з даної покупки.
Оптимальним варіантом для загального розуміння того, як працює ПДВ, буде простенький приклад:
Слід зазначити, що все описане вище, досить часто добре працює тільки на папері. У реальності, робота даної схеми та формування ціни, може відрізнятися в залежності від законодавства або інших чинників. Так, наприклад, найпростіша помилка в рахунку-фактурі може привести до того, що виробникові не компенсують ПДВ. У свою чергу дана неприємність може привести до того, що виробник просто включить свої збитки в собівартість виробництва. Слідом, підвищиться підсумкова вартість продукту.
ВАЖЛИВО! Спеціально для бухгалтерів та інших фахівців в області економіки: дана стаття, не призначена для того, щоб занурити людину в усі тонкощі та принади світу фінансів (для цього, є спеціальні профільні ресурси). У ній присутні загальні поняття й допущення, які покликані в простій формі ознайомити людей з тим, що таке ПДВ і як це працює.