Коулрофобія – це термін, що означає постійний ірраціональний страх перед клоунами. Дане слово є відносно новим та не входить у більшість медичних довідників.
Коулрофобія – причини розвитку, простими словами.
На думку більшості авторитетних психологів, коулрофобія або страх перед клоунами, як і більшість інших фобій вкорінюється у дитинстві. Це пов’язано з тим, що діти у віці до чотирьох років, дуже емоційно реагують на незнайомі та незрозумілі обличчя. Таким чином зустріч в настільки ранньому віці з загримований клоуном, може жахливо перелякати дитину та вселити страх на все життя.
Всупереч загальним уявленням про те, що клоуни повинні всім подобатися, це далеко не так. В одній з лікарень Великобританії було проведено цікаве дослідження, яке полягало в оздобленні дитячих палат зображеннями клоунів. Результат показав, що більшості з опитаних 250-ти дітей віком від 4 до 16 років, дані зображення не подобаються, а у деяких викликають реальний страх.
Крім цього, боязнь клоунів досить часто спостерігається у людей середнього віку, які в дитинстві не мали подібних проблем. Появі подібної фобії посприяли сучасні засоби масової інформації, кіно та книги. Наприклад, справжнім бумом у розвитку коулрофобії став вихід роману Стівена Кінга – ВОНО (IT). В даному творі, головним монстром є Пеннівайз «Танцюючий клоун», який є давнім злом, що викрадає та вбиває дітей загадковим чином. Популярність книги та її екранізація, зробила даного страшного клоуна всесвітньо відомим та впізнаваним. Заведено вважати, що ідею для роману, Стівен Кінг почерпнув з власних страхів перед клоунами.
Ще одним важливим аспектом у страху або відразі до клоунів, є історичне значення даних персонажів. Річ у тому, що клоуни всю свою історію, були досить дивними персонажами, яким дозволяли витворяти все те, що було негідним порядної людини. Наприклад, в Єгипті, Китаї та Європі, правителі дозволяли своїм придворним блазням знущатися над собою. У деяких країнах, клоунам офіційно було дозволено бути богохульниками, здійснювати акти содомії та публічної мастурбації. Вся річ у тім, що клоунів завжди вважали в деякому сенсі «дурниками» або неосудними, так що до них і ставилися як до таких.
Симптоми Коулрофобії.
Як і у випадку з іншими фобіями, коулрофобія викликає безліч фізичних та психічних симптомів, серед яких:
- Пітливість;
- Нудота;
- Відчуття страху;
- Панічні атаки;
- Втрата свідомості;
- Прискорене серцебиття та швидке дихання;
- Плач;
- Крик;
- Напади гніву в присутності клоуна.
Лікування коулрофобії.
Страх перед клоунами лікується, так само як і інші фобії. Людина повинна поступово стикатися з об’єктом свого страху, для отримання більш контрольованих емоцій. На щастя, коулрофобія не впливає на повсякденне життя людини, оскільки фактор страху можна запросто виключити, відмовившись від походів у цирк, тощо.
Однак, якщо фобія заважає професійному або особистому життю, необхідно звернутися до кваліфікованого психолога.