Кома — це несвідомий стан пацієнта, з якого його неможливо вивести. В даному несвідомому стані, пацієнт не може рухатися, не проявляє циклу неспання та сну, та не реагує на будь-які стимули.
Що таке КОМА — поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Кома — це стан, у якому пацієнт залишається живим, але не проявляє жодних взаємодій зі світом, він просто нерухомо спить та не може прокинуться.
Кома: причини виникнення.
Більш ніж половина всіх випадків, які викликають кому, пов’язані з травмами голови або різними порушеннями в системі кровообігу головного мозку.
Основні причини, які можуть викликати кому:
- Травма голови;
- Набряк;
- Кровотеча;
- Інсульт;
- Підвищений або знижений рівень цукру в крові;
- Нестача кисню;
- Інфекція;
- Токсичні речовини;
- Епілепсія;
- Токсично-метаболічна енцефалопатія;
- Аноксична травма головного мозку;
- Заблокований синдром;
- Смерть мозку;
- Штучна (медикаментозна) кома.
Тепер розглянемо кожну з причин коми трохи детальніше:
- Травми голови, можуть викликати набряк мозку або крововилив. У слідстві набряку, створюється внутрішньочерепний тиск, що своєю чергою може призвести до тиску на стовбур мозку та пошкодити Ретикулярну Активаційну Систему, що відповідає за збудження та усвідомлення.
- Крововилив, може викликати кому в слідстві набряклості мозку або його здавлювання в пошкодженій області. Тиск крові, змушує мозок стискатися, при чому відбуваються пошкодження стовбура мозку та вищезгаданої Ретикулярної Активаційними Системи.
- У випадки з інсультом, припиняється нормальний приплив крові в основну частину стовбура мозку, що супроводжується набряком та браком кисню. Саме це і викликає кому.
- Рівень цукру у крові, також може привести пацієнта до коматозного стану. Люди, які хворіють на цукровий діабет, та у яких занадто сильно піднявся рівень цукру в крові, можуть впасти в кому. Стан, при якому рівень цукру дуже високий, називається — гіперглікемія. Але, і при дуже низькому рівні цукру, людина може впасти в кому. Такий стан називається гіпоглікемія, і в цьому випадку, людину можна вивести з коми нормалізувавши рівень цукру в крові.
- Приплив кисню. Як усі ми знаємо, для нормального функціонування нашого мозку, йому потрібен постійний приплив кисню. У випадки зупинки серця або іншої травми, приплив крові, що постачає мозок киснем може припиниться, що своєю чергою може викликати кому. Такий стан називається гіпоксією або аноксією. Саме з цієї причини, люди, які пережили зупинку серця (яких відкачали), часто знаходяться в комі ще деякий час.
- Деякі інфекційні захворювання, пов’язані з центральною нервовою системою, можуть викликати коматозний стан. До таких відносяться: менінгіт та енцефаліт.
- Токсичні речовини, здатні порушувати роботу нейронів мозку, та можуть стати причиною коми. Наприклад, аміак — викликаний хворобою печінки, вуглекислий газ при астмі або сечовина при нирковій недостатності, можуть накопичуватися до токсичних рівнів. Крім того, не варто забувати й про зовнішні чинники, наркотичні речовини та алкоголь, які при інтоксикації теж можуть викликати кому.
- Токсично-метаболічна енцефалопатія. Це гострий стан дисфункції мозку з симптомами замішання або делірію. Причини токсико-метаболічної енцефалопатії, різноманітні. Вони включають системну хворобу, інфекцію, органну недостатність та інші стани.
- Аноксична травма головного мозку. Цей стан мозку, викликаний нестачею кисню в мозку. Відсутність кисню протягом декількох хвилин, викликає загибель клітин тканин мозку. Аноксична черепно-мозкова травма може бути результатом серцевого нападу (зупинка серця), травми голови, утоплення, передозування наркотиками або отруєння.
- Заблокований синдром — це рідкісний неврологічний стан. Людина повністю паралізована, за винятком очних м’язів, але залишається при свідомості та з нормальним розумом.
- Смерть мозку. Це необоротне припинення роботи всіх функції мозку. Смерть головного мозку, може бути результатом будь-яких тривалих або широко поширених травм головного мозку.
- Штучна (медикаментозна) кома. Це тип тимчасової коми необхідний для захисту мозку від набряку після травми. Пацієнт отримує контрольовану дозу анестетика, що викликає несвідомий стан. Потім, лікарі уважно стежать за життєвими показниками людини та застосовують необхідне лікування. Це відбувається тільки у відділеннях інтенсивної терапії.
Як довго людина може знаходиться в комі?
Кома може тривати від кількох днів до кількох тижнів. Відновлення після коми, зазвичай займає деякий час, оскільки пацієнту необхідно повільно відновити контроль над моторними функціями та навичками спілкування. У деяких випадках, повного відновлення не відбувається. В інших випадках, людина може увійти в вегетативний стан та ніколи не вийти з коми.
Кома: лікування.
Що стосується «лікування» коми, то тут немає якогось універсального та дієвого засобу. Фахівці з охорони здоров’я, підходять до кожного випадку на індивідуальній основі та формують лікування на основі відомих факторів, які відносяться до пацієнта.