CRM або CRM система — це термін, що використовується для визначення комплексного програмного забезпечення спрямованого на роботу з клієнтами. Сам по собі, термін CRM є акронімом, сформованим з англійської назви «Customer Relationship Management», що в перекладі на українську мову звучить як: «Система управління взаємовідносинами з клієнтами».
Що таке CRM система – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, CRM – це комп’ютерна програма з широким функціоналом, що дозволяє значно спростити роботу з клієнтами.
Так, наприклад, подібне програмне забезпечення здатне поліпшити та прискорити роботу менеджерів. В плані комунікації з клієнтами, CRM здатна забезпечити співробітників всією необхідною інформацією про замовника:
- Ім’я та прізвище клієнта (якщо він вже є у базі даних);
- Адресу проживання чи місце куди потрібно відправити замовлення;
- Актуальні та резервні контактні дані;
- Поточне замовлення;
- Історія замовлень та взаємодії з клієнтом;
- Актуальний статус доставлення поточного замовлення;
- Статус оплати.
Як працює CRM система на практиці? Приклад.
На практиці, це працює наступним чином: Коли клієнт дзвонить в компанію, то менеджеру, який приймає дзвінок, на екран комп’ютера виводиться вся необхідна інформація. Це означає, що менеджер вже знає як потрібно звертатися до людини. Знає, що і коли вона замовляла та бачить актуальну інформацію про те, чи пройшла оплата і в якому статусі перебуває процес доставлення. Крім усього іншого, CRM система, як правило, працює з VoIP телефонією, що забезпечує швидкість прийняття і здійснення дзвінків, а також багатоканальність. Саме такі системи встановлюються у кол-центрах та службах технічної підтримки.
Аналітика ефективності роботи компанії та працівників за допомогою CRM.
Крім зручності у роботі менеджерів, CRM системи дозволяють керівникам відстежувати ефективність роботи персоналу:
- При необхідності прослуховувати дзвінки;
- Вести детальну аналітику по вхідних та вихідних дзвінках;
- Вести аналітику по вдалих і невдалих угодах;
- Відстежувати ефективність та діяльність працівника на робочому місці та багато іншого.
Кому і для чого потрібні CRM системи?
Існує думка, що CRM системи — це вибір виключно великого бізнесу, але це далеко не так. Насправді подібні програмні рішення можуть бути пристосовані під будь-які цілі та потреби клієнта. Так, наприклад, навіть власнику невеликого інтернет-магазину, салону краси чи юридичної контори, система CRM може значно економити час. Дозволить більш ефективно вести роботу з новими клієнтами та утримувати наявних. На щастя, зараз на ринку даного софту, існує маса готових рішень за розумні гроші, які дозволяють коректно налаштувати роботу з клієнтами в будь-якій галузі бізнесу. З цього можна зробити висновок, що CRM – це вже далеко не якась складна система обліку і взаємодії, що необхідна тільки великим компаніям, а звичайний атрибут для нормальної систематизованої роботи практично будь-якого бізнесу.
Основні функції CRM системи, або на що здатна та що робить CRM.
- Автоматизація та оптимізація робочого процесу. Завдяки функціоналу CRM, компанії здатні оптимізувати робочі процеси та автоматизувати повторювані функції в роботі співробітників. Таким чином усувається зайве навантаження на виконання постійних та монотонних дій, що позитивно відображається на працездатності співробітників.
- Автоматизація комунікації. Завдяки CRM системі, функції спілкування з клієнтами стають набагато простішими, оскільки дзвінок здійснюється по одному кліку. Будь-яка інформація, може бути направлена клієнту на електронну пошту, SMS, месенджер або соціальну мережу прямо з консолі управління системою.
- Автоматизація продажів. Інструменти автоматизації продажів допомагають оптимізувати багато функцій в циклі здійснення угоди. Так сюди можна віднести, швидке формування замовлення, контроль оплати, формування товарно-транспортної накладної, відстеження доставлення, контроль гарантійних термінів і так далі.
- Маркетинг та аналітика. Завдяки функціоналу CRM з’являється можливість формувати бази даних покупців, що у свою чергу дозволяє визначати цільову аудиторію при створенні маркетингових компаній. Крім цього, є можливість аналізувати показники, та робити певні висновки з того, які рішення для компанії були вдалими, а які ні.
- Управління персоналом. CRM системи допомагають відстежувати інформацію про співробітників, про їхні дії на робочому місці, про кількість і якість здійснених дзвінків, про їхню успішність в тих чи інших завданнях. Подібна інформація допомагає підвищувати ефективність продажів, шляхом відбору найбільш продуктивних кадрів.
Види та типи CRM систем.
- Внутрішні (локальні) CRM – це системи які працюють на власних серверах компанії. Їх адміністрування, налаштування, працездатність і зберігання даних повністю лежить на співробітниках компанії. Простими словами, це коли компанія просто купує програмний продукт, і встановлює його на власний комп’ютер. Даний вид CRM є більш витратним і підходить в основному великим компаніям, оскільки включає в себе наявність спеціального обладнання та утримання технічного персоналу.
- Хмарні CRM – це системи, які перебувають на віддалених серверах, і співробітники компанії мають до них доступ через мережу інтернет. Адміністрування, налаштування, працездатність і збереження даних забезпечується співробітниками тієї фірми, яка надає послуги користування CRM системою. Подібний варіант роботи з системою є менш витратним та буде актуальним навіть для маленьких фірм.
1 Comment
Хм… Корисна інформація, давно вже думав налагодити звязок через якусь подібну систему, але завжди думав, що це щось дуже складне.