Арахнофобія – це слово, яким заведено називати патологічну боязнь павукоподібних і всього що з ними пов’язано. Сам по собі, термін «Арахнофобія» походить від злиття давньогрецьких слів ἀράχνη (Арахне – павук) і φόβος (Фобос – страх).
Що таке АРАХНОФОБІЯ – поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Арахнофобія – це необґрунтована панічна боязнь павуків, яка властива практично більшій половині жіночого та приблизно 20% чоловічого населення нашої планети.
До слова, Арахнофобія, заслужено входить в топ найпоширеніших фобій властивих людям.
Дивним фактом є те, що людям, які страждають даною фобією в крайній формі, для переляку фактично не потрібен прямий контакт з павуком. Жах може викликати навіть звичайне зображення павука на екрані телевізора, павутина в кутку приміщення або проста розмова зі згадуванням павуків. Крім самих павуків, почуття страху можуть викликати і інші тварини з подібними рисами, так це можуть бути: жуки, скорпіони, багатоніжки й так далі.
Симптоми Арахнофобії.
Як і у випадку з іншими фобіями, симптоми при Арахнофобії можуть проявлятися як у фізичному, так і психічному форматі. Найпоширенішими симптомами є:
- Напади паніки та страху;
- Почуття втрати контролю та дезорієнтація;
- Запаморочення;
- Втрата свідомості;
- Відчуття задухи;
- Прискорений пульс;
- Нудота;
- Розлад шлунку;
- Жар та озноб;
- Підвищена пітливість;
- Тремтіння в кінцівках.
Причини Арахнофобії.
Якщо говорити про причини, то в першу чергу хотілося б відзначити те, що на даний момент достовірно невідомо, що саме викликає розвиток Арахнофобії. Проте існує кілька цілком життєздатних теорій, про які ми власне і поговоримо.
Спадковість.
Існує теорія про те, що боязнь павукоподібних може передаватися у спадок в формі генетичної інформації. Вся річ у тому, що в далекі часи, у наших предків не існувало будь-яких протиотрут від павучої отрути, і від укусів особливо отруйних павуків, люди просто вмирали. Таким чином, особливо не розбираючись у видах та підвидах даних істот, всіх павуків було заведено вважати небезпечними для життя. Подібна інформація передавалася від покоління до покоління, набуваючи форму рефлексу або інстинкту, закладеного в нашу природу. Іншими словами, можна сказати, що арахнофобія – це певний інстинкт самозбереження, який змушує нас триматися подалі від павуків.
Культурний аспект.
Ще однією причиною боязні павуків, виступає сучасне інформаційне поле, насичене всілякими жахами про страшних та небезпечних павуків. У природі існує понад 63 тисяч видів павуків, і тільки 2% з них є небезпечними. Але, сучасна культура за допомогою кіно, шоу, книг та преси роздуває небезпеку від павуків до небувалих масштабів.
Особистий досвід.
Особистий негативний досвід, також відіграє величезну роль у розвитку всіляких фобій, і арахнофобія не стала винятком. Якщо людину колись в дитинстві вкусив або сильно налякав павук, то є висока ймовірність розвитку Арахнофобії, тою чи іншою мірою.
Лікування Арахнофобії.
Як і всі специфічні фобії, арахнофобія, найчастіше лікується терапією, особливо когнітивно-поведінковими методами. Основна суть методик, полягає в тому, щоб людина навчилася сприймати всіх павуків, не як страшну небезпеку, а як звичайних тварин і ставилася до них нейтрально.