Харасмент (Гарасмент) – це форма переслідування, домагання, дискримінації, що включає будь-яку образливу, зневажливу або принизливу для людини (одержувача) фізичну, словесну або невербальну поведінку.
Що таке ХАРАСМЕНТ — поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Харасмент — це поведінка або дії, які порушують право на гідне та шанобливе ставлення в будь-якому середовищі, вільному від дискримінації та утисків.
Слово «харасмент» походить від англійського harass «турбувати, тривожити, виснажувати, дошкуляти» і означає такі дії або поведінку, при якій хтось поводитися щодо вас неприйнятним, образливим, принизливим або застрашливим чином на підставі таких ознак:
- вік;
- раса;
- колір шкіри;
- релігія;
- національне походження;
- стать;
- гендерна ідентичність;
- вагітність;
- сексуальна орієнтація;
- інвалідність;
- генетична інформація.
Синоніми: домагання, дискримінація, утиски.
Особливості харасменту.
- Харасмент може бути тривалим і повторюваним, або ж разовим інцидентом, настільки серйозним, що негативно впливає на ваше соціальне життя, роботу або навчання.
- Харасмент може бути з боку окремої людини або групи осіб.
- Харасмент може бути особистим або виражатися за допомогою Інтернету (в тому числі в соціальних мережах), текстових повідомлень або телефонних дзвінків.
Важливо пам’ятати про те, що поведінка, прийнятна для однієї людини, може бути образливою для іншої. Незалежно від того, чи є переслідування навмисним чи ні, важливий його вплив на одержувача.
Причини харасменту.
Харасмент використовується або для затвердження, або для підриву влади, або для особистого задоволення. Випадки звинувачень в харасменті, які потрапляють в заголовки газет, зазвичай носять сексуальний або расовий характер, але будь-хто, кого вважають іншим, відмінним від усіх, може піддаватися харасменту.
Приклади харасменту:
- Колега неодноразово висміює ваш хіджаб.
- Менеджер регулярно робить недоречні коментарі про вашу зовнішність.
- Співробітник загрожує вашій безпеці.
- Начальник потирає вам плечі, робить непристойні натяки сексуального характеру попри ваші неодноразові заперечення.
Форми харасменту:
- Фізичний (неприпустимі образливі або недоречні жести, фізичні дотики, хуліганство або напад, включаючи сексуальне насильство, небажані фізичні натяки на сексуальну активність).
- Словесний (обзивання, недоречні коментарі, жарти, анекдоти, образи та вирази, пов’язані зі статтю, етнічним походженням, інвалідністю, сексуальною орієнтацією, гендерною ідентичністю або її зміною, релігією, віком або будь-якими іншими особистими характеристиками, які є образливими для людини або групи; образливі або недоречні коментарі про одяг або зовнішній вигляд людини; нав’язливі питання про будь-чиє особисте життя, в тому числі про його або її сексуальне життя).
- Невербальний (текстові повідомлення або електронні листи, залишення неприємних вам речей, усмішки, свист; графіті за расовою або сексуальною ознакою, що належать до особистих характеристик або приватного життя людини; оприлюднення образливих матеріалів, включаючи зображення порнографічного або сексуального характеру).
Поведінка, яка не є харасментом.
Іноді може бути важко сказати, чи є поведінка харасментом, чи ні. Якщо вона змушує вас відчувати себе вразливим або турбує вас, поговоріть про це з кимось.
Поведінка не буде вважатися домаганням, якщо це:
- дружні обійми або компліменти, які обидві людини сприймають нормально;
- дружба або стосунки, в яких обидві людини хочуть бути;
- відкрите обговорення проблеми без особистих образ;
- критика поведінки або успішності іншого студента, заснована на фактах і виражена в добрій або корисній манері;
- використання слів або дій для поглиблення знань або критичного обговорення чого-небудь без націлювання на окремих осіб.
Що таке Сексуальний харасмент.
Сексуальний харасмент – це небажана поведінка сексуального характеру стосовно іншої особи.
Приклади сексуальних домагань:
- образливі коментарі сексуального характеру;
- розмова про нагороду (або загрозу) в обмін на вашу відповідь на запит сексуального характеру;
- небажаний фізичний контакт;
- публікація інтимних зображень або відео в Інтернеті без вашої згоди;
- непристойні жарти сексуального характеру;
- багато інших небажаних форм поведінки сексуального характеру (очевидні або приховані).
Сексуальний харасмент – це один з видів сексуально шкідливої поведінки.
Знаменитості, що публічно заявили про сексуальні домагання на робочому місці.
У викритті The New York Times, опублікованому 5 жовтня 2017 року, голлівудський продюсер Харві Вайнштейн був названий хронічним сексуальним утискачем. Ешлі Джадд була першою відомою жінкою, представленою в цьому викритті, яка поділилася своїм досвідом сексуальних домагань з боку Вайнштейна в готелі Беверлі-Хіллз в 1997 році.
Оскароносна акторка Лупіта Ніонго послідувала прикладу Джадд, коли в жовтні 2017 року публічно розповіла про харасмент, якому піддалася з боку Харві Вайнштейна. У статті, опублікованій в The New York Times, Ніонго каже, що зустрічі відбувалися протягом кількох років, починаючи з обіду в ресторані, де Вайнштейн наполягав на тому, щоб вона випила суміш горілки та дієтичної газованої води. Коли Ніонго неодноразово говорила, що хоче соку, Вайнштейн продовжував тиснути на неї та сказав офіціантці принести те, що він говорить. Після цього обіду Ніонго пішла в будинок Вайнштейна, де, як вона думала, вона буде дивитися телешоу, для якого, на думку продюсера, вона могла б підійти. Ніонго заявила, що Вайнштейн попросив її зайти з ним в його спальню і запропонував зробити їй масаж. Врешті-решт він попросив зняти штани. Ніонго відмовилася зробити це і пішла.
Через кілька місяців після того, як її подруга Ешлі Джадд виступила із заявою про сексуальні домагання, яким вона піддалася з боку Харві Вайнштейна, актриса Сальма Хаєк поділилася своїм досвідом неодноразового сексуального харасменту з боку того ж чоловіка. У статті, опублікованій в The New York Times за грудень 2017 року, Хаєк докладно описує, як почалася така поведінка, коли вона працювала з Вайнштейном над створенням фільму 2002 року «Фріда». Хаєк розповідає про випадки, коли Вайнштейн просив її прийняти душ з ним, просив, щоб вона дозволила йому подивитися, як вона приймає душ, і пропонував зайнятися оральним сексом, а також кілька разів здійснював непрохані, несподівані візити в її готельний номер.
Після цього багато інших знаменитостей теж виступили зі звинуваченнями Харві Вайнштейна в сексуальному харасменті.
Що таке Харасмент за ознакою статі.
Домагання за гендерною ознакою стосуються:
- гендерних стереотипів;
- сексуальної орієнтації;
- гендерної ідентичності.
Домагання за ознакою статі необов’язково пов’язані зі статтю. Часто мова йде про те, щоб змусити вас почувати себе непотрібним, приниженим або заляканим тільки тому, що ви жінка, ЛГБТК+ або просто відмінні від когось іншого.
Що таке Расовий харасмент.
Расовий харасмент стосується вашої раси, кольору шкіри, етнічного або національного походження. Той, хто вас переслідує на расовому ґрунті, може:
- жартувати над вашою расою;
- називати вас расистськими іменами;
- робити образливі зауваження про вашу расу;
- використовувати іншу небажану поведінку.
Якщо хтось переслідує вас на расовому ґрунті, це може бути проявом расової дискримінації.
Що таке Особистий харасмент.
Особистий харасмент — це будь-яка небажана поведінка, яка є образливою, принизливою або такою що залякує.
Той, хто вас особисто турбує, може використовувати:
- образливі або загрозливі вислови;
- словесні або фізичні погрози;
- фізичний напад.
Булінг як форма особистого харасменту.
Булінг — це форма особистого переслідування, яка повторюється і не припиняється. Це пов’язано зі зловживанням владою у відносинах.
Той, хто знущається з вас, може:
- бути загрозливим і страхітливим;
- маніпулювати вами, змушуючи робити те, чого ви не хочете;
- використовувати словесні образи, лаятися або називати вас прізвиськами;
- постійно принижувати вас;
- навмисно ігнорувати або ігнорувати вас, в тому числі в Інтернеті;
- робити принизливі зауваження на адресу вас або про вас іншим;
- навмисно приховувати від вас інформацію, необхідну для навчання або роботи;
- використовувати інші форми залякування.
Інші форми харасменту.
Інші форми домагань, з якими ви можете зіткнутися, включають:
- релігійний харасмент, пов’язаний з вашими релігійними переконаннями;
- домагання за ознакою інвалідності;
- домагання за віком;
- фізичне переслідування, наприклад, насильство.
Харасмент на роботі.
Переслідування на робочому місці може відбуватися при різних обставинах. Переслідувачем може бути колега або керівник жертви, або вони можуть взагалі не працювати безпосередньо з жертвою, а бути, наприклад, клієнтом, покупцем або постачальником.
Переслідування зачіпає не тільки жертву або передбачувану мету. Негативне робоче середовище, яка складається в результаті, може зробити інших співробітників жертвами харасменту.
Що робити, якщо ви стали жертвою харасменту на роботі.
Якщо ви піддаєтеся харасменту, ви можете почати з того, що попросіть людину, яка вас переслідує, припинити це.
Якщо він або вона продовжить свою поведінку, ваш наступний курс дій — ознайомитися з політикою вашого роботодавця по боротьбі з домаганнями, якщо така існує, і виконати описані в ній кроки.
Якщо такої політики немає, поговоріть з керівником і попросіть його про допомогу. Ви можете побоюватися відплати, але закон на вашому боці.
При бажанні ви можете подати заяву про дискримінацію в відповідні органи.