Релевантність – це відповідність документів або тексту очікуванням користувачів, актуальність інформації, та те, наскільки вона може задовольнити інформаційні потреби користувача.
Термін стосується інформаційної науки та інформаційного пошуку. З практичного боку, інтерес до алгоритму оцінки релевантності автоматичним способом, пояснюється тим, що алгоритми використовуються пошуковими системами. Пошукові системи, після того, як користувач задає критерій пошуку, шукають найбільш релевантні за змістом тексти та набори документів, щоб вони максимально відповідали потребам та запитам користувача. У загальному сенсі – це здатність відповідати чому-небудь. У більш вузькому сенсі, з технічного боку – це показник того, в яких пропорціях співвідносяться ключові слова з усіма іншими. Таке визначення досить формальне і воно перегукується з терміном «частотності» («нудоти»), але важливе для сеошників, які оптимізують тексти.
Що таке РЕЛЕВАНТНІСТЬ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Релевантность – це ступінь текстової відповідності, запиту користувача. Навіть простими словами – звучить досить складно. На прикладі, це виглядає так: користувач ввів в пошукову систему запит: «найкращий ресторан у місті». Він повинен дізнатися, які є варіанти, який дійсно кращий, чому, як туди потрапити та скористатися послугами. Пошуковик шукає найбільш релевантний текст (за певним алгоритмом) і видає користувачеві. Але, якщо користувач не знаходить на сайті потрібної йому інформації та залишає сайт в пошуках іншого, це робить негативний вплив на поведінкові фактори. Пошуковик розуміє, що цей сайт, має низький рівень релевантності за цим запитом, і позиція ресурсу помітно знизиться у видачі.
З цього виходить, що релевантність – це найважливіший показник при ранжуванні. Ранжування – це визначення порядку сайту у пошуковій видачі, тому релевантність – це основний фактор ранжування пошукових результатів. Якщо інформація відповідає запитам користувачів, вона буде на перших позиціях, які видає пошукова система. Якщо за допомогою алгоритмів та поведінки користувачів, пошуковик вважатиме інформацію нерелевантною, то позиції сайту при ранжуванні знизяться.
Чому релевантність така важлива?
Пошукові системи, з розвитком інтернету стали займати головну позицію. Саме за допомогою їх алгоритмів, користувач може миттєво отримувати потрібну йому інформацію.
Розвиток інтернету означає появу величезної кількості вибору, а це означає, що на один запит певного користувача, можна отримати тисячі сайтів. Серед цієї кількості, є корисні й марні сайти, якісні та не дуже. Відповідно, пошуковику необхідно впорядкувати всі результати та провести ранжування: на перші позиції видати найбільш корисну інформацію для користувача, яка максимально відповідає запитам, а ту, що вважається неякісною – залишити на останніх позиціях.
Принцип релевантності, допомагає підібрати найбільш корисну для користувача інформацію.
Принцип роботи релевантності.
Щоб інформація була релевантною, вона повинна відповідати тематиці, бути повністю розкритою, мати сенс і бути корисною. Спочатку цей показник буде визначено виключно технічно – за ключовими словами. Це не означає, що можна текст без сенсу, наповнити достатньою кількістю ключів та зайняти одну з перших позицій при видачі у пошукових системах.
При індексації нової сторінки, коли показник буде визначено технічно, вона дійсно може зайняти місце в ТОПі, але далі, ефект буде протилежний тому, що очікується. Через пару візитів користувачів, система пошуку відстежить їх поведінку на сайті та визначить «справжню» текстову релевантність запиту. Обдурити пошуковик можна, але не на довго.
Простіше кажучи, контент повинен бути для людей, а не для роботів. Якщо в інформації немає сенсу, а дотримані виключно технічні моменти, то така інформація не релевантна і при ранжируванні сайтів пошуковими системами, займе останні позиції.
Складність при визначенні релевантності.
Коли мова йде про оцінку релевантності текстів, залучено дуже багато показників:
- частота ключових слів;
- як тіло тексту вміщує ключі, де вони розташовані;
- як ключі входять у title, description (відповідність запиту користувача у метатегах);
- наявність ключів в зміненій формі (інші закінчення, зміна порядку слів, фрази);
- наскільки інформація актуальна;
- свіжість інформації;
- число переглядів;
- глибина кожного перегляду;
- по кожному конкретному запиту до уваги береться відсоток відмов;
- наявність переходів.
Тобто, щоб інформація була релевантною та максимально відповідала запиту користувача, потрібно переконатися, що ці всі критерії враховані, і при цьому, текст інформаційний, корисний, та написаний для людей.
Складність в тому, що з появою дорвеїв, визначати релевантність тільки внутрішніми показниками, переліченими вище, стало неможливо. З’явилася потреба в зовнішніх умовах. Дорвеї – це сайти, які переадресовують користувача по потрібному посиланню. По суті, дорвей – це сміття для пошукача, сайт не несе ніякої користі, позбавлений сенсу, але відповідає всім внутрішнім вимогам. Пошукові системи, активно борються з цим явищем і один зі способів боротьби – перевірка на відповідність за зовнішніми параметрами, наскільки сайт відповідає введеному запиту.
Це можна зобразити у вигляді формули: релевантність (R) = PR * (T + L). Перший показник, PR – це показник зовнішніх критеріїв документа (він не залежить від запиту користувача), T- це текстова релевантність, наскільки внутрішні умови відповідають заданим пошукачем вимогам, а L- це посилальна релевантність, тобто рівень ранжирування посилань, наскільки тексти вхідних посилань на документ, відповідають запиту.
Представлена формула, не повністю відображає принцип роботи пошукових систем, але завдяки їй, можна визначити види критеріїв, з яких складається релевантність, їхню соціальну значимість.
Внутрішні та зовнішні критерії визначення релевантності.
- Внутрішні критерії, стосуються в основному ключів: частота, розташування, спосіб використання (пошуковики враховують змінені форми ключів, наявність синонімів).
- Зовнішні критерії, базуються на основі принципу цитованості або за принципом популярності посилань. Виходячи з цього, можна сказати, що релевантність буде також визначено популярністю в інтернеті. Якщо ресурси посилаються на сторінку, що розглядається, значить, вона якісна. Чим більше ресурсів посилається на сторінку, тим вона авторитетніша.
Кожен пошуковик, має свій алгоритм вираховування рівня цитованості. Вплив рівня релевантності – величезний, але навіть такий складний показник не є єдиним. При просуванні сайту враховується безліч факторів, включаючи релевантність: поведінковий, соціальний, внутрішня і зовнішня оптимізація. Щоб зайняти топ позицію в пошуковій системі, необхідно комплексно використовувати всі ці фактори.