Мотивація — це психофізіологічний процес, який під дією зовнішніх або внутрішніх факторів, стимулює у людей бажання займатися тією чи іншою діяльністю.
Що таке МОТИВАЦІЯ — визначення простими словами. Поняття мотивації.
Простими словами, Мотивація — це певна сила, що змушує людей діяти і досягати поставлених цілей. Це стимул, який змушує нас наполегливо працювати та підштовхує до успіху. Також можна сказати, що саме мотивація, це те, що формує багато аспектів людської поведінки, які відповідають за здійснення тих чи інших вчинків.
Суть і цілі мотивації.
З наукової точки зору, у цього явища не існує чіткого та остаточного визначення або пояснення. Достовірно відомо те, що мотивація дуже тісно пов’язана з емоціями, але відрізняється від них. На даний рахунок існує безліч теорій, деякі з яких передбачають, що мотивація може ґрунтуватися на необхідності мінімізувати фізичний біль і максимізувати задоволення. Це може включати в себе задоволення, як найпростіших, так і грандіозних потреб. До таких можна віднести потреби в їжі та відпочинку, у володінні певними благами, досягнення рівня престижу чи статусу, і тому подібні речі. З усього вищесказаного, можна сформулювати думку про те, що суть і мета мотивації полягає в максимальному задоволенні всіх потреб людини.
Види та типи мотивації.
Говорячи про види або типи мотивації, фахівці найчастіше поділяють її на два види, це:
- Внутрішня мотивація;
- Зовнішня мотивація.
Але, якщо більш глибоко розібратися в питанні, то можна помітити, що досить часто кордону між цими формами мотивації є розмитими. Нерідко зовнішня мотивація перетікає у внутрішню мотивацію. Це залежить від особливостей кожної людини, і того, як на неї діють різні стимули.
Внутрішня мотивація.
Як вже скоріш за все стало зрозуміло з самої назви «Внутрішня мотивація», це форма мотивації, яка відбувається з особистих або внутрішніх бажань та цілей людини. Подібний вид мотивації обумовлений особистим інтересом до процесу досягнення мети, або задоволенням від фінального результату своєї роботи.
Приклади внутрішньої мотивації:
Досягнення.
Ми прагнемо до досягнення цілей та вирішення нових завдань. Ми хочемо поліпшити свої навички і довести свою компетентність як іншим, так і самим собі. Як правило, це почуття є невід’ємним за своєю природою.
Особистісний ріст.
Необхідність самовдосконалення воістину є внутрішньою мотивацією. Бажання збільшити наші знання про себе та навколишній світ, може бути дуже сильною формою мотивації. Ми прагнемо вчитися і рости як особистість. Мотивацію особистісного зростання можна також побачити в прагненні до змін. Багато з нас спочатку обмежені тими параметрами і знаннями, які були закладені при вихованні або основному навчанні. Але, мотивація особистісного зростання, стимулює нас вдосконалювати ці базові критерії та навчатися новому, еволюціонуючи як особистість.
Прагнення до влади.
Прагнення до влади, може прийняти форму контролю над власним життям або контролю над оточуючими людьми. У першому випадки, людина досягає успіху і можливості прожити життя так, як вона того хоче. В іншому випадки, бажання влади над оточуючими, може змусити людину робити не найкращі з точки зору закону і моралі вчинки. Проте дана форма мотивації, є дуже сильною, і як видно з історії людства, вона є дуже поширеною.
Соціальна мотивація.
До проявів соціальної мотивації можна віднести бажання людей належати до певної соціальної групи. Наприклад, це можуть бути «просунуті» модні однолітки, або успішні люди зі зв’язками. Простими словами, люди відчувають потребу в соціальному зв’язку з іншими людьми. Таким чином, багато хто отримує мотивацію відповідати тій соціальній групі, до якої є бажання належати.
Зовнішня мотивація.
На противагу внутрішньої мотивації, зовнішня мотивація відбувається з-за меж особистості. Поширеними зовнішніми стимулами є винагороди, такі як гроші та привілеї, примус і загроза покарання. Простими словами, зовнішня мотивація — це стимули які приходять до нас від інших людей або обставин.
Приклади зовнішньої мотивації:
Винагорода.
Дана форма мотивації включає в себе винагороди, як матеріальні, так і нематеріальні. Багато людей знаючи про те, що вони будуть винагородженні якимось чином, готові працювати дуже старанно та виконувати навіть найскладніші завдання.
Страх.
Мотиви страху пов’язані з наслідками. Такий тип мотивації часто використовується, коли спосіб з винагородою неможливий або не працює. Страх покарання, це дійсно потужний стимул для того, щоб працювати дуже старанно. У бізнесі, це часто називається «морквиною та палицею», стимулом є морква, а страх — це палиця.
Методи, способи, прийоми та форми мотивації. Процес мотивації.
Якщо, ви вже дочитали до цього параграфа, то по-великому рахунку, у вас вже мало сформуватися уявлення про різні можливі способи та методи мотивації. Багато з них перераховані в прикладах внутрішньої та зовнішньої мотивації. Але хотілося б відзначити, що далеко не всі методи є дієвими відносно більшості людей. Деяким, необхідно просто захотіти досягти будь-якої мети, і це вже буде досить сильною мотивацією. Особливо якщо включити в цю схему завзятість. Іншим для запуску процесу внутрішньої мотивації необхідний невеликий поштовх від іншої людини. Наприклад, зараз можна знайти дуже багато різних мотиваційних курсів, які кваліфіковано підштовхнуть людину, діяти більш активно домагаючись своїх цілей.