Карат (Karat) – це поширений в Британії та США термін, який служить для позначення проби золота та інших дорогоцінних металів. Простими словами, дане значення показує кількість чистого золота у виробі, при цьому найвища проба в каратах – 24К (що в метричній системі відповідає 999 пробі).
У чому різниця між каратами золота і каратами дорогоцінних каменів?
Перш ніж приступити до розповіді про всі подробиці каратної системи для вимірювання чистоти благородних металів, слід поставити крапку в плутанині термінів. Річ у тому, що термін «карат» використовується не тільки у якості проби золота, а й для позначення ваги дорогоцінних каменів. Насправді, це навіть не один термін, а два абсолютно різних слова, з різними значеннями. Тут злий жарт зіграв саме переклад з англійської мови на українську. У реальності картина виглядає так:
- Karat – це одиниця золота в чистоті сплаву.
- Carat – це одиниця маси, що використовується для вимірювання ваги дорогоцінних каменів. 1 карат = 200 мг.
Система проб в каратах необхідна для інформування покупця про чистоту золота, оскільки воно практично ніколи не використовується без домішок. Як правило, золото змішують з іншими металами, для створення сплаву з якого і виробляють ювелірні вироби. Значення кількості карат дає людині можливість дізнатися, скільки чистого золота він отримує, купуючи той чи інший виріб.
Чому висока проба золота це не завжди хороший вибір?
Слід зазначити, що високий вміст чистого золота в виробі, не означає, що прикраса буде краща, яскравіша чи красивіша. Щоб пояснити цю концепцію, слід розуміти, чому золото взагалі змішую з іншими металами. Річ у тім, що золото, це надзвичайно м’який метал. Він настільки м’який, що може бути відформований практично вручну. Через ці властивості, вироби з високим вмістом чистого золота, не витримують практичного і повсякденного використання. Такі ювелірні вироби дуже схильні до різних деформацій та подряпин. Саме з цих причин, ювелірами в більшості випадків використовуються різні золотовмісні сплави, які покликані підвищити стійкість виробів. Найбільш поширені рейтинги золотих каратів, це: 10k, 14k і 18k. Дані проби являють собою більшу частину золотих ювелірних виробів, що продаються по всьому світу.
Як перевести карати в нашу, метричну пробу?
У цьому питанні нам допоможе дана інформація:
- 6 карат – це 25% чистого золота;
- 8 карат – це 333 проба і відповідно містить 33,3% чистого золота;
- 9 карат – це 375 проба – 37,5% чистого золота;
- 10 карат – це 41,7% чистого золота;
- 12 карат – це 500 проба – 50% чистого золота;
- 14 карат – це 585 проба – 58,5% чистого золота;
- 18 карат – це 750 проба – 75% чистого золота;
- 22 карати – це 91,6% чистого золота;
- 24 карати – це 999 проба – 100% золота.
Як відрізнити справжній золотий виріб від підробки?
- В першу чергу, слід звернути увагу на ювелірне клеймо з пробою. Якщо воно нерозбірливе або занадто затерте – це може послужити приводом для сумнівів.
- Зверніть увагу на вагу. Золото є дуже важким металом, і якщо предмет вам видався надто легким, то є ймовірність того, що він всього лише позолочений.
- Ще одним фактором, що заслуговує на увагу, є ціна. Пам’ятайте, що ціна виробу повинна бути у рамках ринкової. Якщо вам пропонують щось занадто дешево, слід гарненько придивитися в пошуках підступу.
- Також, візьміть до уваги таку властивість золота, як м’якість. Завжди є можливість перевірити виріб на деформацію.
- Кращим способом перевірки є кислотний тест. Річ у тім, що золото не реагує на азотну кислоту. Інші метали при зіткненні з кислотою піняться або розчиняються.
- Ну або якщо ви завзятий пірат, можете спробувати ваші золоті дублони “на зуб” – якщо залишається вм’ятина, значить золото вищої проби. Ну, або вам підсунули шоколад в кольоровій фользі, але тоді ви вже не справжній пірат:)