ГУЛАГ (рос. Главное Управление Лагерей) або «Головне управління виправно-трудових таборів» – це мережа примусово трудових таборів, що існувала у Радянському Союзі. Умови в ГУЛАГах були надзвичайно суворими. Подібні табори використовувалися як інструмент для придушення політичних дисидентів та покарання інших «ворогів держави».
Що таке ГУЛАГ — поняття, визначення простими словами.
Простими словами, ГУЛАГ — це надзвичайно велика система тюремних поселень, до яких у радянські часи на трудові роботи відправляли злочинців та “ворогів народу”.
В більшості випадків, туди потрапляли за такі злочини:
- вбивство;
- крадіжка;
- зґвалтування;
- економічні злочини;
- шкідництво народному господарству;
- шпигунство;
- контрреволюційна діяльність;
- інакомислення та антирадянщина.
ГУЛАГ, цілі та завдання організації.
Перші ГУЛАГи з’явилися у 1920-х роках, незабаром після революції в Росії. Ці трудові табори, були нібито розроблені для сприяння технологічному та промисловому розвитку в СРСР, надаючи джерело дешевої та доступної праці. Однак, вони також були явно призначені для того, щоб виступати у якості коригувального інструменту, для радянського уряду, при цьому, багато громадян реально боялися загрози висилки в ГУЛАГ щодо себе або членів сім’ї.
Багато з цих таборів були розташовані в ізольованих регіонах СРСР, іноді дуже близько до Полярного кола, де умови були надзвичайно суворими. В’язням ГУЛАГу надавалося мінімальне харчування, деякий одяг та мінімальний рівень комфорту, достатній лише для елементарного виживання в подібних нелюдських умовах. Ці табори, були розроблені як функціональні пенітенціарні установи, в яких ув’язнених практично не вважали за людей.
Праця ув’язнених, безсумнівно, сприяла промисловому розвитку СРСР, але багато в’язнів ГУЛАГу відзначали, що їхня робота, схоже, не має будь-якої практичної функції. Іноді людей змушували просто так рити траншеї, а потім засипати їх назад. Також досить часто ставилися завдання з будівництва абсолютно непотрібних і в майбутньому ніколи не використовуваних споруд. У зв’язку з тим, що контакт із зовнішнім світом практично був відсутній, ув’язнені піддавалися жорстоким покаранням за будь-які проступки або просто так.
Жертви ГУЛАГу
На додаток до того, щоб використовуватися для тюремного ув’язнення корінних жителів, ГУЛАГ, також використовувалися для розміщення військовополонених. Точна кількість людей, які пройшли через трудові табори, невідома, а оцінки смертності варіюються від 10 мільйонів до 30 мільйонів. Деякі історики вважають, що справжнє число становить близько 15-18 мільйонів.
Останні ГУЛАГу були закриті у 1950-х роках, але привид трудового табору продовжував залишатися частиною комуністичного Радянського суспільства. Для того щоб зрозуміти справжню суть жаху, що відбувався у таборах, достатньо ознайомитися з твором Олександра Солженіцина – «Архіпелаг ГУЛАГ».